Tayland seli PC fiyatlarını vuracak

Tayland seli PC fiyatlarını vuracak

Tayland’daki felaket, üreticileri endişelendirdi, selden etkilenen fabrikalar üretimi durdurdu; ancak zaiyatın bilinmiyor olması toparlanmanın da ne zaman yaşanacağının öngörülmesini engelliyor. Asıl merak edilen soru ise bu kısıtılı üretimin yaşanacağı ve bilgisayar parçalarında görülecek fiyat artışlarının, şirketler bu farkı tüketiciye mi yansıtacak, yoksa kendileri kompanse edip bir şekilde başka bir yerden çıkarmanın yollarını mı arayacaklar henüz bilinmiyor.

317 kişinin hayatını kaybettiği ve 9 milyon insanın yerinden olduğu sel sonrası ekonomik kaybın 3 milyar dolar seviyesine erişmesi bekleniyor. Avrupa ve A.B.D.’deki işsizlik ve borçların artışının talepleri düşürmüş olduğu bu esnada teknoloji şirketlerinin üretim üslerinden biri haline gelmiş olan ülke aslında bu anlamda korkunç bir sıkıntıdan kurtulmuş sayılır.
Western Digital, Dell, Apple, Toshiba ve Seagate gibi teknoloji devlerinin üretim üslerinden bir olan ülkede üretimin durması şirketlerin de ellerindeki stokları akıllıca değerlendirmelerini gerektiren bir durum getirmiş oldu.
Bir analist, yaşanan felaketin potansiyel milyar dolarlık bir kayba neden olacağını düşünmenin oldukça erken bir teşhis olacağını belirtirken, bunun imkansız bir senaryo olmadığını ancak durumun düzeltilmesine yönelik girişimlerin desteklenerek durumun içinden bir an önce çıkılmasına daha çok odaklanılması gerektiğinin altını çizdi.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş