Tek derdimiz şarj

Pek çok mobil cihazın en büyük sorunu: Pil. Kullandığınız mobil cihazın pili bittiği anda kendinizi dünyadan kopmuş gibi hissedersiniz. Eton firması bir süredir bu konu üzerinde çalışıyor. İlk ürünler el tribünleri ile yapılmıştı; bugün ise güneş paneli kullanarak ürünler çıkarıyorlar.

Eton bugün CES’te FRX ürün grubunda iki tanesi güneş paneli, bir tanesi el tribünü ile şarj olan radyolarını tanıttı. Ayrıca Rukus ürün grubunda ise hem pille hem de güneş enerjisi ile çalışan Bluetooth ses sistemlerini tanıttı.

Ürünlerin kötü havalarda da rahatlıkla kullanılabilmesi için uçak üretiminde kullanılan malzemelerden yapılan el tribünleri tekrar tasarlandı. Bu yeni tasarım sayesinde cihazın içindeki Ni-MH lityum ion piller şarj edilebiliyor. Daha önce üretilen P9110 gibi Eton cihazlarında da benzer teknolojiler vardı. Fakat şarj gücü bu kadar iyi değildi.

FRX 1 cihazı basit bir analog radyo olarak tasarlanmış. Üzerinde LED ışığı, karanlıkta parlayan göstergesi ve USB’den şarj edebileceğiniz girişi var. FRX 2 üst modelinde FRX 1’deki özelliklerin yanı sıra güneş paneli, AC güç girişi, kulaklık girişi ve dijital alarm mevcut. Ayrıca diğer mobil cihazların şarj edilmesini sağlayan güç transfer özelliği de bulunuyor. En üstte FRX 3’te ise radyo dijital oluyor; NOAA (Ulusal Okyanus ve Atmosferik Teşkilatı) hava uyarı özelliği ve yedek girişi var.

FRX 1 25 Dolar, FRX 2 40 Dolar ve FRX 3 de 60 Dolar’a satılacak. Yılın ikinci yarısında piyasaya sunulacak olan Rukus Bluetooth ses sistemi ise 149 Dolar’a satılacak. Amerika’da Kızılhaç Örgütü ile uzun bir süreden beri devam eden ilişkilerinin bir devamı olarak bir bağış projesi yürütülecek. Bu projede satılan ürünlerin gelirlerinin belli bir kısmını bu örgüte aktaracağını da duyurdu.