Telekom’da Karlılık İşçi Maliyetinden Geçiyor

Telekom şirketleri için en önemli konu ağın kuvvetli olması, bu ağın kolay tamir edilebilir olması ve güvenilirliktir. Ancak son zamanlarda ortaya atılan tartışmalar bunun sağlanması için gerekenden daha çok paranın harcanıp harcanmadığı yolunda. Özellikle operatörler, daha az maliyetle döşenen kablolar ve bunun daha kolay ayakta tutulması konusunda tartışmalar gittikçe ateşleniyor.

Clearfield’ın CEO’su Cheri Beranek’in yaptığı açıklamaya göre telekom şirketlerinin yatırım maliyetlerinin %80’i işçilere gidiyor. Diyelim ki bir kablo döşenmesi söz konusu. Bunun maliyetini aşağıda tutmak için ciddi bir analiz sürecinin ardından işin doğru yapılması için gereken mühendis ve işçi ihtiyacı karşılanıyor. Lojistik ihtiyaçların giderilmesinin ardından fiber ve benzeri teknolojilerin yerleştirilmesi tamamlanıyor.

Çözüm olarak sunulan ise iş gücü maliyetinin aşağı çekilmesi. Clearfield’ın CEO’su ise bu konuda çözüm olarak kendi ürünlerini öne çıkartarak itilen fiber kabloların çekilen fiberlere göre işgücünü aşağı çekeceğini belirtiyor.