Türkiye’nin liderleri dünyanın teknoloji liderleriyle bir araya gelerek Türkiye’nin 2023 yılı hedeflerini yakalamayı planlıyor diye düşünüyorduk ki gazetelere yansıyan haberleri gördük. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ziyaretlerini adım adım takip eden Şükrü Andaç’ın haberine göre iPad ve iPhone gibi cihalarda Türkçe klavye sorunu olduğu söylenmiş. Tim Cook da “ne bileyim ulan koskoca CEO’yum ben” dememiş ama kibarca konu konu hakkında bilgisi olmadığını iletmiş.

Baktığımızda Türkiye’de bir FATİH projesi var. Çocuklarımızın önüne koyabildiğimiz kadar çok tablet koyarak onları bilişim devleri haline getireceğimizi zannediyoruz. Apple CEO’su karşısına çıkıyoruz ama acaba Cumhurbaşkanını bilgilendirdiler mi ihalede Apple’ın dışarıda bırakılması için işletim sisteminde Android zorunluluğu getirildiğini? Muhtemelen Tim Cook konu hakkında bilgi sahibi ki bizimkilere eğitim sunumları yapmış. Bizimkiler de ailecek çok etkilenmişler.

Tim Cook’u konuyu tartışmak üzere Türkiye’ye davet etmişler de acaba ihale şartnamesini neden böyle hazırladıklarını söyleyebildiler mi? Zannetmiyorum.

Eğer bir ülkenin cumhurbaşkanı seviyesinde amaçsızca Apple gibi şu anda tartışmasız en büyük olan bir devin CEO’su ile konuşmaya gidiyorsanız ya öylesine kendi kişisel PR’ınızı yapmak için gitmişsinizdir… Ya da ülkeye bir şeyler katmak için gitmişsinizdir. Bu noktada da adama Türkçe klavyeyi sormazsınız mesela dersiniz ki “Brezilya’da fabrika açıp vergi indirimine sahip oldunuz, orada satış patlaması yaşadınız, Güney Amerika’nın çıkış kapısı oldunuz aynı şeyi Türkiye’de neden yapmıyorsunuz?” Bu sizin ülkenize istihdam getirir, şu anda manasız gözüken FATİH projenize mana katar, diğer ülkelerin ve şirketlerin gözlerini Türkiye’ye çevirmesini sağlar.

Eğer siz cumhurbaşkanı seviyesinde böylesi makro bir konuyu konuşmuş olsaydınız ülkeye katkıda bulunurdunuz. Şimdi gidip ülkenize ne diyeceksiniz “işte cumhurbaşkanı işte şampiyon, iPhone klavyesine yumuşak g’yi soktuk” mu?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.