Trafik kayıpları araç takip ile azalacak

Trafik kayıpları araç takip ile azalacak

Yaklaşık 22,2 milyon belgeli sürücünün bulunduğu ülkemizde, yılda 1 milyonun üzerinde trafik kazası meydana geliyor. Bu kazalarda yaklaşık 4 bin kişi hayatını kaybederken, 200 bin kişi ise yaralanıyor. Her yıl binlerce kişinin hayatını kaybettiği ve milyarca liralık maddi hasarın meydana geldiği bu kazaların yüzde 90’ından fazlası insan hatasından kaynaklanıyor. Özellikle aşırı hız yapılması ve trafik kurallarının ihlal edilmesi kazaların başlıca nedenleri arasında yer alıyor.

Sürücü kaynaklı kazaların önlenmesinde bilinçlendirme çalışmalarının ve ağırlaştırılmış cezaların üzerinde durulmasına rağmen, son 10 yılda kaza oranlarında yaşanan artış bu uygulamaların çok da etkili olmadığını gözler önüne seriyor.

Konuyla ilgili bilgi veren Arvento Araç Takip Sistemleri Genel Müdürü Özer Hıncal, araç takip sistemleri sayesinde her araca istenilen hız limitinin tanımlanabildiğini ve tanımlanan hız limitinin aşılması durumunda, daha önceden sisteme tanımlanan kurumlara ya da kişilere anında SMS ya da e-mail ile uyarı mesajı gönderildiğini belirtti. Hıncal, hız limitinin aşıldığı durumlarda istenirse araç içinde sürücünün de sesli olarak uyarıldığını ve bu uyarının, sürücü tanımlanan hız limitine düşene kadar devam ettiğini belirtti. Özer Hıncal araç takip sistemleri sayesinde kötü araç kullanımının kontrol altına alındığını ve hız yapılmasının engellendiğini söyleyerek, bu sayede trafik kurallarına uyulmasının sağlandığını, hem kaza riskinin düştüğünü hem de trafik cezalarının azaldığını belirtti.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş