TTnet hızlandı. Ama…

Türk Telekom önceki gün basının bazı mensuplarına özel, dağda kayak yaparken gerçekleştirdiği basın toplantısıyla mevcut bağlantıların hızının artırıldığı müjdesini verdi. Haberin detaylarına baktığınızda VDSL2 bağlantı çeşidiyle hızlar 50 ve 100 megabite, ADSL2 ile ise 16 megabite çıkacak.

Türk Telekom’un yine bazı basın mensuplarına verdiği bilgiye göre 100 megabit hızlar için tavsiye edilen (Türk Telekom muhtemelen üçüncü şirketlere reseller olarak verirken bu fiyatı tavsiye edecek. Ama bu şirketlerin ve TTnet’in kaça satacağı şimdilik muğlak) fiyatın 149 TL, 16 megabit için 59 TL olacağı söyleniyor. Bu tarifeler limitsiz olarak adlandırılsa da adil kullanım sınırı limitsiz kelimesinin üstüne çıkıyor ve 50 gigabayt ile sınırlandırılmış. 16 megabit hızı söz verildiği düzeyde gelirse interneti etkin kullanan bir kişinin bu limitsizin adil kullanım limitini yakalaması teork olarak yarım günün altında olabilir.

Basına yansıyan haberlerin içinde bir bölümünde bu hızları alabilecek kişi sayısı 600 bin kişi olarak verilirken diğer bölümünde 3 milyon olarak adlandırılmış. Mevct paketlerdeki adil kullanım kotaları da farklılaştırılmış. 8 megabite kadar olan internet kotası 15 gigabayttan 25’e çıktı.

Buraya kadar yazdıklarımız TTnet hızlandı başlığının altını dolduracak bilgilerdi. Gelelim ama kısmına.

Ben mevcut limitsiz bir 4 megabit kullanıcısı iken Türk Telekom’un sözünü verdiği hıza asla ulaşamadım. En fazla 3.2 megabit gördüm. Ardından daha hızlanır zanıyla 8 megabite kadar tarifesine geçtim, 4.4 megabitlere anca ulaştım. Şu anda 100 megabitlerden, bunu alma imkanına sahip iyi ihtimalle 3 milyon kötü ihtimalle 600 bin kişiden bahsediliyor. 100 megabiti gerçekten alabilecek miyiz yoksa onun da bir düşme payı olacak mı burası muamma. 90 megabiti garanti ederlerse ertesi gün fiyatını sormadan alacağımı beyan ve taahhüt ediyorum.

Ama bana politikalarda bir yanlışlık var gibi geliyor. Zira ben 4 megabit kullanırken 3.2 megabit alıyorsam 8 megabite geçince 4.4 alıyorsam demek ki bu insanların kablolarında bir zorluk yok isteseler kemiksiz 4 megabit verebilirler. Ama herkesten biraz kısılıyor sanki.

Kasaptan 4 kilo et istediğinizde, siz 4 kilo parası verin ama teknoloji size sadece 3.2 kilo vermemize müsaade ediyor denmesi size mantıklı geliyor mu? Kayağa değil uzaya bile gitsem bunu kabul edemezdim.

Birazdan manava gidip 8 kiloya kadar hıyar parası vereceğim.