Ülkece ülkemize turist gelmesi için çırpınıp duruyoruz. Turistleri buraya çekmek için en büyük yüklerden birini Türkiye’nin global telekom operatörleri üstleniyor. Ama biz ısrarla kendimizi komik ve şobalak bir konuma düşürüyoruz. Nasıl mu?

Ülkemize gelen turistler, modern dünyanın olmazsa olmazı olan cep telefonlarıyla birlikte geliyorlar. Sonra burayı beğeniyor ve uzun süre kalmak istiyorlar. Sonra cep telefonlarına Türk GSM operatörlerinin kartlarını takarak ülkeye ses ihracatı yapıyorlar. Ama biz diyoruz ki o zaman telefonlarınızı kilitleriz. Ya da maymun olun gidin vergi dairelerine 100 lira yatırmak için sıra kuyruk bekleyin.

Bu ayıptır. Bu ayıbın temelinde ne vardır bakalım: Biz fahiş bir vergi uyguluyoruz bütün telekom sistemine. Bu fahiş verginin içinde cep telefonu cihazları da var. O yüzden yurt dışında 500 liraya satılan cep telefonu ülkemizde bir milyara satılıyor. İmkanı olanlar bu yüzden bu kazığı kabullenmeyip yurt dışından eşine dostuna telefon getirtiyor. Ama biz yüzsüzlüğü bir ileri noktaya taşıyarak bunlardan ekstra 100 lira istiyoruz. Bir de milyonlarca lira verip sistem kuruyor ve bir ayın sonunda o telefonlarını Türk operatörleri tarafından kullanılmaz hale getiriyoruz.

Sadece Turist için de düşünmeyin: Mesela iş amacıyla düzenli olarak ülkemizde bulunan ekspatlar… Onlara diyoruz ki kardeşim git kendine vergi kazığı bindirilmiş telefondan al… Ya da vergi dairesi kuyruğuna pasaportunla girip saatlerini harca. O adamın ülkeye kazandırdığı parayı, Türk insanının emeğine vermek istediği parayı bir anda küfüre  dönüştür.

Bunu muhtemelen büyüklerimiz hiç düşünmedi. Düşünmeyecekler de. Çünkü onlar anlamsız harcamaların öcünü, büyüklerden alamadıkları vergiyi cep telefonuna yükleyerek görevlerini yerine getirmiş hissetmekle meşguller.

Bu ülkeye verilmek istenen her emeğin, insan zekasının her kıvılcımının birkaç işini bilmez aç gözlü tarafından heba edilmesi “o kesimden” kimseyi rahatsız etmeyecektir.

Ülkeyi düşünmek sadece numara taşıtabilen, filtre koyan, daha fahiş vergi alınması için telefonları kilitleyenlere özel bir şey değildir. Ülkeyi düşünmek de böyle bir şey değildir zaten!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.