Türk basınına dinlemelerle ilgili iki çift söz

social-mediaYabancı basında bir haber çıktı Türk Telekom bir yazılım almış bununla halkı dinleyecek ve mesela onların sosyal medya şifrelerini ele geçirerek yazışmalarını dinleyecekmiş diye. Necip Türk basınının neferleri bunun üstüne atladı ve haberleştirmeye başladı. Şimdi konuyla ilgili gerçekten de iki çift sözüm var. Fazlasını yazmayacak, necip basınımızla bu konuda polemiğe de girmeyeceğim.

1

Sevgili Türk basını… Niye kendi teknoloji ve bilişim muhabirlerinizi bu kadar yok sayıyorsunuz? Neden Sivil Toplum Kuruluşlarına karşı bu kadar tepkilisiniz? Sizin görmezden geldiğiniz ve zorla iPhone özellikleri yazdırdığınız kitle bunu kaç senedir söylüyor? Teknoloji muhabirleri yapılan reklam amaçlı ama kötü niyetli yazılımların bu ülkede Deep Pocket Inspection yaptığını kaç senedir söylüyor ve bunu sair yollarla anlatıyor anlatmaya çalışıyor bir geri dönün de bakın bakalım. Sizin bunu anlayabilmeniz için Forbes dergisindeki pırıl pırıl delikanlının yazması lazım değil mi? Çünkü siz teknolojinin bu ülkeden çıkacağına da teknoloji muhabirinin bu ülkede bu konularda bilgi ve araştırma sahibi olabileceğine de inanmıyorsunuz değil mi?

Siz gerçekten size atfedilen her tür kötü sözü hakediyorsunuz…

2

Türk Telekom dinlemelerle ilgili yazılım almış ne demek? Türk Telekom halkını mı dinleyecek? Şifrelerini mi alacak? Yahu biraz ciddi olun, bu kadar mı dünyadan bihaber ve cahilsiniz? Bu uygulamalar, yazılımlar, donanımlar ve sistemleri Türk Telekom almaz. Devlet alır. Türk Telekom insanları fişlemez devlet fişler. Siz böyle söyleyince esas üstüne gitmeniz gereken adamlardan kaydırıyorsunuz odağı. Yine büyüklerin istediğini yapıp esas tartışılması gereken konular yerine kıyıda köşedeki su birikintilerinin içinde çıpıl çıpıl yüzüyorsunuz.

Siz gerçekten bilişim muhabirine değil donanım muhabirine layıksınız. Siz gerçekten hangi telefon kaç megapiksel fotoğraf çekiyordan ötesini haketmiyorsunuz.

Haydi iki tane genel müdürünü kanallarınıza çıkarın, iki tane pazarlama müdürüyle reklam amaçlı röportaj yapın da ülke bilişim basını görsün…

Haydi…