telefon dinlemeYabancı ve Türk basınına yansıyan haberlerde, Türk Telekom’un dinlemeleri mümkün kılan, insanların şifrelerini ele geçirebileceği DPI, Deep Pocket Inspection, uygulaması satın aldığı iddia edildi. Haber birkaç gün ortalıkta dolaştı.

Sonra Türk Telekom bir açıklama geçti ama ne dedi niye dedi anlamak çok mümkün değil. Çünkü böylesi açıklamalarda şunu anlamamız lazım gazeteci ve halk olarak:

a. Evet biz böyle bir yazılım aldık

b. Böyle yazılımlarla işimiz olmaz, bizde kesin yok

c. O yazılım öyle şeyler yapmıyor

Ben şahsen böyle bir şey beklerken gelen açıklama metni Türk Telekom’un şahane teknolojiler kullandığını, hep en kral yatırımları yaptığını, en baba ürün ve hizmetler için hiçbir fedakarlıktan kaçınmadığını söylüyor.

Yine açıklamada devletin de kişisel verilerin kullanılması ve korunmasını güvence altına aldığını vurguluyorlar. madde isimleri filan süper verilmiş.

Diyorlar ki: Türk Telekom olarak, Türkiye’de iletişimin sürekliliği ve güvenliği için çalışmakta; müşterilerimizin kişisel verilerinin gizliliğinin korunmasına büyük önem vermekte ve bu hususta hassasiyetle hareket etmekteyiz. Bu itibarla, Türk Telekom olarak tabi olduğumuz yasalara ve mevzuata tam uygun şekilde hareket etmekte olduğumuzu kamuoyunun bilgisine önemle duyururuz.

Tamam da ben onu, sizin halkı ne kadar sevdiğinizi merak etmiyorum ki… Türk Telekom’da DPI uygulaması veya bunun işlevini görebilecek yazılım veya donanım var mı yok mu? Yabancı kaynaklarda bahsi geçen adamlardan şahane uygulamalar aldınız mı almadınız mı?

Zaten ben daha önce de söyledim Türk Telekom beni niye derinlemesine dinlesin? Bunu yaparsa devlet yapar…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.