Site icon T K N L J

Türk Telekom eski müşterilerine para mı dağıtıyor?

türk telekom yeni logoSabahın bir vakti. Telefona bir mesaj geldi. Açtım baktım ki Türk Telekom bana SMS göndermiş. Hiç bakmadım bile. Çünkü bırakalı kaç sene olmuş, hala bana “gelir misin bak buralar çok güzel” deyip duruyor. Gelmem. Gelecek olsam gitmezdim. Sonra mesajları temizlerken içeriğini gördüm. Benden fazla para aldıklarını, aldıkları parayı geri vermek istediklerini gidip bunu alabileceğimi söylemişler.

Şaşırtıcı. Çünkü kaç senedir karasal telefonum olmadığını ben bile unuttum. Hiç ekranı olan bir sabit telefonum olmadı öyle söyleyeyim size kafamdan hangi sene sildiğimi… Acaba kandırıyorlar mı dedim. Sosyal medyaya bir mesaj attım. Türk Telekom klasik özel mesajdan bilgilerimi istedi. Reklam SMS’lerini attığınız telefon filan demedim, hiç uzatmadım verdim numaramı.

Sonra birileri aradı. Gerçekten de Türk Telekom’un benden aldığı fazla parayı bana vermek istediğini söyledi. e-Devlet şifremi verip alabiliyormuşum bu parayı geri. Kaç para olduğunu sordum. Başta söyleyemeyiz dedi ama sonradan söyleyebileceği konusunda ikna oldu yetkili kişi. Öyle ya üç kuruşsa ne uğraşacağım öyle sitelerden sitelere bu parayı transfer etmek için…

Benden TC kimlik numaramı istedi yetkili kişi. Benim tüm özlük bilgilerim hala onlarda aslanlar gibi duruyor. Sevgilisinden 20 sene önce ayrılmış adamın hala hatıra olarak kızın ruj izi bıraktığı gömleği saklaması gibi. Beni unutmak kolay mı diye bir övünç kaynağı çıkardım kendime. Hiç birisi buradan alıp kötü amaçlarla kullanabilir filan diye düşünmedim.

Sonra yetkili bana 88 kuruş verebileceklerini söyledi. Sonra şurada biraz daha var dedi. Birkaç dakikalık beklemeden sonra gerçekten sıkıldım. Beni daha sonra arayacaklarını söyledi. Tamam dedim. Bir rivayete göre 61 TL bir diğer rivayete göre 200 TL alacağım varmış. Bunu istersem TT merkezinden elden, istersem internetten IBAN vererek hesabıma göndertebilirmişim.

Ne güzel bir dünya…

Konunun kısa hikayesini anlattıktan sonra sizlerin de akıllarınıza gelebilecek sorularımı sizinle paylaşayım TKNLJ formatında:

  1. Teknik bir aksaklık genelde telefonların çalışmamasını, internetin yavaş gelmesini sağlar. Türk Telekom’un teknik aksaklığı benden fazla para almasına neden olmuş. Evde teknik bir aksaklık yaratıp böyle para kazanmanın yolunu bulamadık…
  2. Telekom’un bu parayı geri vermek istemesinin sebebi BTK’nın söylemesiymiş. Demek ki dürüst olmak için elinde sopa olan, bir seferde 55 milyon TL ceza kesebilen birinin söylemesi gerekiyor. Yani hiçbir Türk Telekom yetkilisinin göremediğini mi gördü BTK? Telekom yetkilileri BTK’dan önce görse bu parayı vermek için kendini helak eder miydi? Bunu düşününce bir gülme alıyor beni…
  3. Bana geri verecekleri paranın yasal faizleri kapsayıp kapsamadığını merak ediyorum. Çünkü yakınlarımın başından geçti. Eğer Türk Telekom’a vermeyi unuttuğunuz 5 yıllık bir faturanız olsa, onun üstünde 61 TL yazsa, siz ona 61 TL gönderince sorun hallolur mu? İnsan aklının tahayyül edebileceği en yüksek faizin üstüne avukat ücreti gibi bonuslar ekleyerek muhtemelen maymuna çevirirler sizi.
  4. Gelelim kişisel bilgilerin korunması mevzuuna: Ben bir şirketi bırakırsam onu bırakmış olurum. Benim annemin kızlık soyadından tutun da TC kimlik numarama kadar tüm bilgilerimi orada tutamazsınız. Buna hakkınız yok. Sileceksiniz o bilgileri. Benim telefonumu da bileceksiniz. Bunu tartışmaya gerek var mı?
  5. BTK’nın internet sitesinde konuyla ilgili bir bilgilendirme bulamadım. Keşke bu konuda bir bilgilendirme geçseler.
  6. Bu arada Türk Telekom bana bu parayı verince konu kapanacak mı? Bence BTK bunun cezasını kesmeli ki bir daha kimse böyle bir şey yapmaya cesaret edemesin. İşin ucunda ceza olursa bu tarz teknik aksaklıklar daha az olur, tecrübeyle sabittir.
  7. Merak ettiğim şeylerden biri de bu teknik aksaklıklar Türk Telekom’a ne kadar para kazandırdı? Bendren en az 61 en çok 200 TL fazladan kazanmışlar. Benim gibi bir milyon kişi olsa, Türk Telekom’un bir çeyreklik karı çıkardı buradan. Ne kadar enteresan.
  8. Benim gibi “bu parayı ne alacağım kim uğraşacak bununla” diyecek oldukça fazla miktarda birileri olacaktır. Acaba belli bir zamanda alınmayan bu paraların adı basına negatif haberlerle çıkmamış vakıf ve derneklere bağışlanması düşünülebilir mi acaba? Hataların kimsenin yanına kar kalmaması için istedim bunu…
Exit mobile version