Türk Telekom yeni fiber modeli rekabeti artıracak demeli mi?

Türk Telekom’un basına yansıyan şöyle bur haberi çıktı:

Türk Telekom CEO’su Paul Doany, fiber altyapının ortak kullanımı için geliştirdikleri yeni modelin, altyapı ve hizmete dayalı rekabeti teşvik ettiğini belirterek, “Yatırım harcamalarını minimumda tutmak isteyen operatörler mevcut altyapıyı kullanabilir ve abonelerine farklı çeşitlilikte ürün ve hizmetler sunmaya odaklanabilirler. Bu da pazardaki hizmete dayalı rekabeti artıracaktır” dedi.

Doany, Türk Telekom olarak rekabeti sonuna kadar desteklediklerini ve Türkiye’de daha yüksek internet penetrasyonunun önünü açmaya çalıştıklarını vurgulayarak, “Kendi şebekelerini kurmak isteyen operatörler bunu rahatlıkla yapabilir. Hatta, Türk Telekom olarak kendi gözlerimizi onların kullanımı için sunuyoruz ki şebekelerini kurarken önemli miktarda zamandan tasarruf sağlayabilsinler. Bu, pazardaki altyapıya dayalı rekabeti arttırır. İkincisi, yatırım harcamalarını minimumda tutmak isteyen operatörler de mevcut altyapıyı kullanabilir ve abonelerine farklı çeşitlilikte ürün ve hizmetler sunmaya odaklanabilirler. Bu da pazardaki hizmete dayalı rekabeti artıracaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Haberin en tüyler ürpertici tarafı bunun seçil bazı yayınlara gönderilmiş olması değil. Haber sanki Türk Telekom e Paul Doany’nin bir geçmişi yokmuş, basın piyasasına dün girmiş gibi bir iletişimle paketlenmiş olması yüzünden çok saçma.

Fiberle ilgili alınan yeni kararlar rekabeti artıracak demiş Doany. Peki bu saate kadar neredeydik acaba? Neden daha önce rekabeti teşvik edecek şeyler yapmadık? Acaba fiber Türk Telekom’a münhasır kalsın diye senelerce fiber hizmeti vermemesi durumu söz konusu oldu mu? Türkiye’d rekabeti destekleyen şirketler deyince acaba Türk Telekom kaçıncı sırada aklınıza geliyor?

Bana bir basın bülteni göndermeyi becerememek çok büyük sorun değil. Ama içerik bu anlamda çok sorunlu…