Türk Telekom, özelleştirilmesi ve yurtdışı sermayeye satışının ardından büyük bir dönüyüm geçirdi. O zamanın mevcut şartları içinde yabancı sermayenin olası hareketlerinden çekinen devletin ilgili kurumları Türk Telekom’u ses taşıması için kurallara bağlarken internet hizmetini direkt olarak satmasını yasakladı. Türk Telekom internet alanında halka direkt olarak satış yapamayacağı için herkese eşit şartlarla internet hizmeti sağlamakla yükümlü bir alt yapı şirketi haline dönüştürüldü.

Akabinde TTnet’i kuran Türk Telekom, TTnet de dahil olmak üzere tüm servis sağlayıcılara aynı yaklaşım ve fiyat politikasıyla, hiçbir ayrımcılık yapmadan internet hizmeti vermeye başladı. Bu noktada çok değişen bir şey olmadı. Servis sağlayıcılar pazarında TTnet beklendiği gibi yüzde 95’in üstünde pazar payına sahip oldu.

Aradan geçen yıllar boyunca internet kullanım artıp pazar büyürken Türk Telekom sadece giderek daralan ses pazarında kaldı. Ancak 2011 yılında BTK ile yapılan anlaşmalarda değişiklik oldu. Türk Telekom geçtiğimiz aylarda önce perakende pazara bizzat internet hizmeti verme hakkına kavuştu. Ardından uzun süredir üstünde çalıştığı evlere fiber döşeme hizmetini son noktaya getiren Türk Telekom, bu hizmeti hemen vermek yerine yine BTK ile bir muafiyet anlaşması üstünde çalışmalarını yoğunlaştırdı.

Yaklaşık bir yıl önce evlere 20 megabitin üstünde fiber internet verilebilecekken bu anlaşmanın sonuçlanmasını bekleyen Türk Telekom yetkilileri, 2011 yılının dördüncü çeyreğinde kendi döşediği fiber kablolar üstünden fiber internet dağıtım hakkına sahip oldu.

Bugün itibarıyla Türk Telekom evinde hiç interneti olmayan kullanıcılara büyük bir özveriyle sübvanse ettiği ücretsiz modemleri sunarak yine içerik dünyasıyla rekabete girme pahasına Lokum adını verdiği internet sitesi üstünden bir internet bağlantısı bulunmasa dahi girilebilecek bir portal yarattı.

Yeni başlayanları bünyesine çeken Türk Telekom, sektörden alınan bilgilere göre Şubat ayının başında “internetçi” son kullanıcılar için de fiber internet hizmetini fiilen dağıtmaya başlayacak. Bunun yanında TTnet bir yandan mobil konuşma satmaya devam ederken, TTnet abonesi olsun olmasın herkese Avea temelli ancak kendi markasıyla sattığı mobil internet hizmetini verecek. “Power User” adı verilen “internetçi” kitleye içeriği de TTnet Müzik, TTnet oyun ve IPTV gibi hizmetler üzerinden sağlayacak olan TT bu şekilde çemberi kapatmış oluyor.

Bu alanda tüm Türkiye’yi kapsayan TT’nin rakiplerinin çok da fazla bir şansı kalmıyor: Zira diğer servis sağlayıcıların fiyat rekabetinden başka şansı kalmadı ki interneti Türk Telekom’dan toptan alarak perakende satmaktan öteye gidemeyen servis sağlayıcıların fiyatta rekabet edebilmesi ekonomik olarak çok mümkün gözükmüyor.

Bu akil taktiklerle oldukça başarılı adımlar atan Türk Telekom ile internet alanında tek rekabet imkanı mobil internet ve şehrin içine girmekte çok önemli maddi ve yönetsel zorluklar yaşayan Turkcell iştiraki Superonline kaldı. Onların da belediye ve devlet kurumlarının gönülsüz yaklaşımlarını aşması çok zor gözüküyor.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.