Fintur bir zamanlar Turkcell’in büyük ortağı Telia ile birlikte kurduğu ve Türki cumhuriyetlerin telekom ihtiyaçlarını giderip iki şirketin de bu pazarda kral olmasını sağlayacak bir şirketti. Ne var ki Telia, Türkiye’de şirket yönetimi konusunda sıkıntılar yaşadı. Ardından Türki cumhuriyetlerdeki rüşvet skandalıyla kurulduğu tarihten bu yana yaşadığı en büyük imaj darbesini aldı. Sonunda “sizinle mi uğraşacağım” dedi ve Fintur’u satmaya karar verdi.

Başta Turkcell bunu alır izlenimi uyandı pazarda. Sonra bu izlenim tamamen ortadan kalktı ve Telia tek seferde şirketi satacak birilerini aradı. Ama dünyada kimse o coğrafyadaki bu topa girmedi. Dedikodular o yönde ki teklif bile veren olmadı. Telia da şirketin içindeki varlıkları teker teker, tabiri caizse parça pinçik elden çıkarmaya başladı.

Fintur Holdings, Azertel’teki yüzde 51 hissesini Azerbaycan devletine 222 milyon € karşılığında satmayı kabul etti. Azertel, Azercell’in ana şirketi, GSMA İstihbarat rakamlarının 4. çeyrek 2017’de yüzde 39 pazar payıyla bağlantı kurarak ülkenin en büyük mobil sağlayıcısı olduğunu gösteriyor. Operatöre kazandırdığı çoğunluk hisseleri şimdi devlet tarafından işletilen AzInTelecom şirketine ait olacak.

Telia’nın şu anda Turkcell ile uzlaştığı tek nokta “sat gitsin”…