Turkcell başarılı mobil uygulamaları BiP’liyor

Geçtiğimiz haftalarda enteresan bir girişim dikkatleri çekti. Vipme adında bir firma, mobil uygulamalar arasında oldukça sık görülen soru cevap yarışmalarına yeni bir soluk getirdi. Katılan ve doğru cevabı sonuna kadar bilen herkese para ödülünü paylaştırarak vermeye başladı.

Çevremdeki insanlardan görebildiğim kadarıyla bu iş çok tuttu. Herkes birbirine soruları soruyor cevaplarını alıp yazmaya çalışıyordu. Bayağı gün boyu bu işin peşinden koştuklarını şaşırarak gördüm.

Bu işin gelir yönünün doğru olduğunu Turkcell’in bu işe el atmasıyla gördüm.

Vipme, BiP’in stratejik iş ortağı olarak ‘Hadi Bilgi Yarışması’ ile Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi. Hadi uygulaması için, Türk mühendisler tarafından geliştirilen BiP’in esnek ve gelişmiş yetenekleriyle keşfet kategorisi altında Hadi Bilgi Yarışması kanalı açıldı. Yaklaşık bir milyon takipçisi olan bu kanal üzerinden BiP’lilere yarışmaya ait en son bilgiler iletilirken aynı zamanda her hafta BiP’ten Hadi Bilgi Yarışması’nda kullanabilecekleri ‘Joker’ hakkı (ekstra can hakkı) ve yarışmada sorulacak sorularla ilgili ipuçları da veriliyor.

Şimdiye kadar gerçekleştirilen yarışmalarda 165 bin TL’nin üzerinde ödül dağıtıldı. Hadi’de en fazla katılımcı rekoru ise 145 bin kişinin aynı anda yarışmasıyla gerçekleşti. Yarışmaya ilgili ve katılımcı sayısı her gün artmaya devam ediyor.

Turkcell bu gibi başarılı uygulamaları kendi BiP bünyesine çekip BiP’leyerek ciddi bir destek de veriyor. Bundan sonra iyi fikri olanlar ve bunu gelire dönüştüremeyenler Turkcell’i düşünüp onlarla ortak iş yapmaya başlayabilirler.

Güzel bir hareket… Emeği geçenleri kutluyorum.