Turkcell bir yılda nasıl bu kadar büyüdü?

Turkcell çeyrek açıklamasını yaptı bir basın toplantısıyla. Enteresan bir büyüme gerçekleştirdi. Murat Erkan’ın deyimiyle 12 yılın rekorunu kırdılar. Hem de büyük abone bazına rağmen…

Mesela grup olarak 2021 yılında gelirlerini geçen yıla göre yüzde 23,4 artışla 35,9 milyar TL’ye çıkardı. Grup bazında şirketin faiz, amortisman ve vergi öncesi kârı (FAVÖK) yüzde 22,4 artarak 15 milyar TL’ye ulaştı. Net kâr bir önceki yıla göre yüzde 18,7 oranında artarak 5 milyar TL oldu.

Bu rakam ve oranlar günümüz dünyası için gerçekten çok büyük zira böylesi zor koşullar altında şirketlerin bu kadar büyümesini ve bu kadar yüksek oranda net kar etmesini beklemezsiniz (5 milyar / 35,9 milyar)

Müşteri sayısını geçen yıla göre 2,7 milyon yükselten Turkcell, bu alanda son 14 senenin en güçlü net müşteri kazanım performansını elde etti. Mobil tarafta ise faturalı müşterilerini net 1,7 milyon artırarak bu alanda son 12 yılın rekorunu kırarken, 503 bin ön ödemeli müşteri kazanımıyla birlikte toplamda 2,2 milyon mobil müşteri kazandı.

Bu noktada şöyle bir yıllara dönüp baktığınızda, sadece Turkcell değil, diğer şirketlerin de bir yılda 2,7 milyon abone aldığını görebilmeniz neredeyse imkansız. Bir ya da iki kez ya olmuştur ya olmamıştır. Onda da gerçekten sıra dışı olaylar yaşanmıştır

Turkcell’in son yıllardaki en önemli hareketi finansal servislere girmesiydi. Onun bu girişiyle vatandaşın kafasında “bankalara muhtaç değilmişiz” algısı uyandı ve güçlendi. Paycell’in geliri bir önceki yıla oranla yüzde 64 artarak 468 milyon TL’ye ulaşmış mesela. Turkcell nerelere gidip geldiğini, ne kadar para harcadığını, kimlerle olduğunu bildiği kullanıcılarına o bakış açısıyla yatırım yapıp kredi satarsa gerçekten dünyanın en büyük ve başarılı finans şirketi olur. Ha bunu yapmak KVKK’ya aykırı mıdır bilemem. Verdiği finans hizmetleri bankalarınkinden daha ucuz mu? Benim bakış açımla değil.

2,7 milyon yeni müşteri kazanarak rekor kırdı

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan şöyle diyor:

“Değişen tüketici alışkanlıklarıyla mobil ve sabit tarafta ortaya çıkan kaliteli ve hızlı hizmet ihtiyacını; müşteriyi merkeze alan stratejimiz ve sunduğumuz yüksek kaliteli, hızlı ve kapsayıcı hizmetlerimiz ile karşıladık. Bu sayede 2021 yılında 2,7 milyon yeni müşteri kazanarak son 14 yılın rekoruna imza attık. Böylece her yıl 1 milyonun üzerinde müşteri kazanma hedefimizi katlayarak hayata geçirdik. Faturalı müşterilerimizin mobil müşteriler içindeki payı ise toplam 1,7 milyon net faturalı müşteri kazanımı ile yüzde 66,4’e çıktı. En büyük motivasyon kaynağımız, müşterilerimizin bize gösterdiği bu ilgi ve Türkiye’nin Turkcell’i tercih etmesi.”

Bu noktada şu söylenenlerin neden abone kazandığı yönünde olmasını beklerdim. Mesela daha mı ucuz oldu? Daha mı iyi çekti? Diğerlerinden daha mı fazla çağrı merkezi elemanı kullandı? Şirketlerde ne yazık ki böyle bir durum var. Konuşmuyorlar başarıları nasıl sağladıklarına dair…

Fiber konusunda da şunları söylüyor Murat Erkan:

“Türkiye’deki yetersiz fiber ağ, sabit internet hizmetlerinin ülke ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz kalmasına yol açıyor ve Türkiye’nin önünü açacak olan yeni nesil iletişim teknolojilerindeki gelişmeleri de sekteye uğratıyor. Bu farkındalık ile hareket ederek, 2020 yılı sonunda ülkemizdeki fiber seferberliği hedeflediğimizi duyurmuştuk. 2021 yılı boyunca ülkemizin 5 güzide şehrini daha hizmet alanımıza dahil ettik ve bu alandaki hedefimizi de aşarak 653 bin yeni haneye ışık hızında fiber servisimizi ulaştırdık. Fiber müşterilerimiz ise 223 bin net kazanım ile toplam 1,9 milyona ulaştı. Toplam sabit genişbant müşteri sayımız ise 258 bin artışla 2,7 milyon oldu.”

Murat Erkan fiberle geldi dersek çok büyük haksızlık etmiş olmayız. Belki de zamanının yönetim takımına rağmen attığı bir takım adımlar öylesine tuttu o kadar hızlı ve büyük bir başarı sağlandı ki Murat Erkan tüm politik ve ekonomik gelişmelere rağmen şirketin tartışmasız CEO’su haline otomatik olarak dönüştü.

Yakın zamana kadar ülkenin neresine Turkcell fiberi götürürseniz insanlar sorgusuz sualsiz bunu alıyordu. Çünkü gerzek bakır kablolara verdiğiniz paranın altında bir ücrete asla kesilmeyen ve performansı düşmeyen fiber alıyordunuz. Diğerlerinin fiber diye sattığı şeyi BTK bile fiberden saymıyordu. Ama sonra bir şey oldu ve bu istek düştü. Bunun sebebinin para pul olduğunu düşünmüyorum. Belki fiber alabilecek ailelerin hepsi aldı. Belki fiber alabilecek insanlara artık ulaşamıyor fiber.

Bu arada geçtiğimiz yıllarda yapılan ortak altyapı tartışmalarına İBB de katıldı. Gelin yapalım diyen kurum sayısı bir artmış oldu. Ama devlet kurumlarıyla İBB arasındaki sürtüşme buraya yansır mı bilemiyorum. Umarım yansımaz. Umarım insanlar bu çirkinliğe maruz bırakmazlar bizleri…

Turkcell ekosistemindeki dijital servislerin tekil gelirleri %31 artışla 1,7 milyar TL seviyesine ulaştı. Türkiye’nin yerli iletişim platformu BiP’in toplam indirilme sayısı, yıl sonu itibarıyla 90 milyonun üzerine çıktı. 3 aylık aktif kullanıcı sayısı ise yıllık bazda 2,5 katına ulaşarak 26 milyon olarak gerçekleşti. Dünya çapında bilinirliği hızla artan BiP, başta Endonezya, Bangladeş, Hindistan, Pakistan ve Malezya gibi yüksek nüfuslu ülkelerde olmak üzere yoğun ilgi görmeye devam etti. Turkcell TV+, 2017’nin başından beri pazar payını her çeyrekte düzenli olarak büyütmeye devam eden tek TV servis sağlayıcısı oldu. Zenginleşen içeriğiyle TV+’ın IPTV müşteri sayısı yıllık %24 artışla 1,1 milyona ulaştı. Bulut depolama servisi lifebox, yılı %45 artış ile 1,3 milyon tekil ücretli kullanıcıyla kapattı.

Turkcell servisleri içinde en çok işe yarayan ve doğru kullanıma sahip olan şey TV+ bence… Turkcell kurulduğu günden bu yana hep en kuvvetli olmaya alıştığı için birinci olmadığı alanlarda savaşmayı bilmez. TV işine girdiğinde ortada Digiturk vardı lider olarak. Tivibu vardı kendi sıkletindeki rakibinin hizmeti. Sonrasında Netflixler, Amazonlar girdi. Sonrasında Warner Bros’lar Disneyler gelecek. Bunların arasında bu kadar abone alabilmek çok iyi bir iş. Daha önce futbolla ilgilenmişlerdi ama günümüz koşullarında ilgilenmiyorlar. Neden ilgilenmiyorlar anlamıyorum demeyeceğim. Bazı fikirlerim var ama teknoloji yazısına siyasi polemik sokmak istemiyorum.

Özetle TV+ Turkcell’in son zamanlarının en başarılı hizmeti…

Türkiye’nin en büyük veri merkezi işletmecisi olan Turkcell’in “milli servet” olarak değerlendirdikleri veriyi hem küresel tehditlere hem de doğal afetlere karşı korumak için yeni nesil veri merkezlerine 2,5 milyar TL’den fazla yatırım yaptığını ifade eden Genel Müdür Murat Erkan, son olarak Eylül 2021’de Tekirdağ’da hizmete açtıkları Turkcell Avrupa Veri Merkezi’nin aynı zamanda %75 yerlilik oranıyla Türkiye’de bir ilk olduğuna dikkat çekti.