Türkiye’de ilk kez 1 gigabitlik fiber internet hızı veren Turkcell, şimdi 10 gigabite hazırlanıyor. Bir süredir 10 Gbps hızı evlere taşımak için çalışan Turkcell, altyapısındaki gerekli tüm hazırlıkları tamamladığını diye getirdi.

10 Gbps hızındaki internet, film ve müzik indirmekten online oyunlara kadar pek çok alanda kullanıcılara eşsiz kolaylık sağlayacak. Eskiden indirmesi saatler alan 100 GB’lık bir oyun dosyası 10 Gbps’lik internet bağlantısıyla sadece 96 saniyede indirilebilecek. Ayrıca yine bu hız sayesinde Blu-Ray filmi 19 saniye, 15 şarkılık bir müzik albümünü 0,2 saniye ve 1 GB dosyayı ise 0,8 saniye gibi kısa süre içinde indirmek mümkün olacak. Bu hız gelecekte daha sık kullanılmaya başlayacak olan Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) ve Sanal Gerçeklik (Virtual Reality) uygulamaları için de eşsiz bir deneyim sunacak. Örneğin bu sayede bir futbol müsabakasını evinizden stadaymış gibi izlenebilecek.

Turkcell Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin, “Turkcell Superonline aboneleri, yakın zamanda sunmaya başlayacağımız 10 Gbps’lik internet paketi sayesinde evlerinde benzersiz hızdaki internetin keyfini sürebilecek. 40 bin kilometreye yaklaşan fiber ağımızda Türkiye’de 3 milyon ev ve işyerinin kapısına ışık hızında interneti taşıyoruz” dedi.

Bu arada evindne 1 gigabit deneyimlemiş biri olarak birkaç küçük not vereyim size TKNLJ formatında:

  • Evde değil 10 gigabit, 1 megabit bile fazla bugünkü dünyamızda. Eğer evde 10 alet eş zamanlı olarak takır takır çalışmıyorsa 100 megabit bile yeterlidir.
  • 10 gigabitle hız testi yapmak imkansız. Çünkü evinize bu hızın gelmesi o kadar önemli değil. Bu hızı kullanabilecek kaç bağlantılı aletiniz var evinizde? Bilgisayarınızın kablosuz bağlantı hızı ne? 70 megabit mi? Öyle düşünün lütfen.
  • Ben 10 gigabitlik hızı küçümsemiyorum. Aksine çok önemsiyorum. Bu teknolojinin gelmesiyle artık konuşurken “25 megabit hız veriyoruz oleey” nidalarını daha az dinliyor olacağız. ADSL+ veya VDSL bağlantılarını o kadar da sevmeyi bırakırız artık.
  • Artık belediyeler fiberin önemini bu tarzda verilen hızlarla farketmeli. Şirketlerin önüne set çekmeyi bıraksın. Artık çıta çok uzakta. Buna direnmesinler lütfen. Devlet fiber için yeni kapılar açsın lütfen…