Hikayenin geçmişi 2011 yılına dayanıyor. Kosova hükümeti Kosova Telekom’u özelleştirmeyi kafaya koyuyor. Çünkü ülkede elde yok avuçta yok ve bütçe sürekli eksi veriyor. Bunun üzerine Mart ayında iş iyice ciddiye biniyor ve PTK’nın yüzde 75’inin satışı için harekete geçiliyor. Peki ne kadarlık bir operasyondan bahsediyoruz? Ajanslara yansıyan verilere bakılacak olunursa yaklaşık 350 milyon euroluk bir satın alma bekleniyor. Şirketin yıllık cirosu ise 150 milyon euro.

Ülke dediğimize bakmayın, yüzölçümü olarak İstanbul’un iki katı, nüfusu ise onda biri kadar. Yani bir başka deyişle Turkcell geçen sene bu ülkenin yaklaşık toplam nüfusu kadar abone kazandı.

Dün ihaleye katılacak şirketlerin başvuru süresi sona erdi. Şirketlerin içinde Turkcell’in de olduğu belirtildi. İstanbul’dan 670 kilometre uzaktaki bu ülkenin onayladığı 5 şirketin içinde Turkcell de var. Başka kimler var? Albright Capital Management LLC, Columbia Capital- ACP Axos Capital Gmbh konsorsiyumu (British Telecom işbirliğiyle:, Polinya (British Telecom sermayeli), Mİ International Limited, Tvvelve HORNBEAMS – Avicenna Capital LLC konsorsiyumu ile ve Sofrecom (France Telecom parçası)

Bu şirketler içinde Turkcell’in bir şansı olur mu? Elbette olur. Hem bize göreli olarak yakın, hem de Turkcell o coğrafyada beklentilere sahip. Öyle aman aman büyük olmayan ama akmasa da damlayan şirketleri çok seviyor. Hem Kosova 1900’lerin başına kadar süren bir ortak geçmişimiz de var.

Ama hatırlanacağı üzere geçen sefer Bulgaristan ile ilgilenildiğinde neler olup bittiğini hatırlayalım ve bu işin neden olamayabileceğini de böylece analiz etmiş olalım:

Turkcell yönetimi bildiğiniz gibi şu anda kendi içinde kavgalı. İkinci sene de temeddü verilmeden dolacak. Ortaklar birbirlerinin ayağına basmaktan özel bir zevk alıyor. Turkcell’in içi kaynıyor ve genellikle dışarı kızılcık şerbeti içtiğini söylüyor. Geçen sefer Bulgaristan ile çok ilgilenilmişti ama ortaklar bunu bize sordunuz mu da yaptınız diyerek olaya girilmemesi konusunda muhalif olmuşlardı. Turkcell genellikle yakın coğrafyalara ilgi duyarken özellikle Ruslar Turkcell’i Afrika’ya götürmek istiyor. Kasadaki birikmiş milyar dolarlar tüm dünyanın ilgisini çekiyor ve keşke gelip bizi alsa diyenler bile var. Bu Kosova işine bu saydığımız sebeplerden dolayı kesin olur demek çok zor.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.