alfaRus Alfa, Turkcell’in en önemli ortaklarından biri. Turkcell’i günün birinde yönetmeyi çok istiyor. Bunun için elinden geleni yaptı. Uluslararası mahkemelerden ülke içi tahkime kadar hemen her kapıyı çaldı. Mehmet Emin Karamehmet’in temerrüde düştüğünü söyleyip durdu. Ama kimse onlar gibi düşünmedi.

Son olarak bir süredir unuttuğumuz etkinliklerine bir yenisini ekledi ve Rekabet Kurulu’na başvurarak, Turkcell’in dolaylı kontrolünün Çukurova’dan devralmak istedi. Bundan bir sonuç çıkar mı? Kime sorduysak nafile bir hareket olduğunu söylüyor.  Rekabet Kurumu ve yaşananlar arasındaki ilişkiyi ben de dahil kimse çözebilmiş değil.

Açıklamada sadece “Turkcell’in dolaylı kontrolünün Alfa tarafından Çukurova Grubu’ndan devalınması” ifadesi kullanılmış. Alfa’nın bu adımının Çukurova Holding’in 1 Nisan 2015 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklama ile duyurduğu yeni tahkim sürecine ilişkin bir hamle olduğu dile getiriliyor.

Geçen yıl, Turkcell’in hissedarları Çukurova Holding ile Alfa arasındaki davaya bakan İngiltere Yüksek Mahkemesi (Privy Council), kararında Çukurova Grubu’nun Turkcell’in Alfa Grubu’ndaki yüzde 13,76 hissesini geri alarak şirkette hissedar kalabilmesi için 1,6 milyar dolar ödemesine hükmetmişti. Bu karar çerçevesinde, Çukurova Grubu, Alfa Grubu’na rehinli dolaylı Turkcell hisselerinin geri alımı için Ziraat Bankası üe kredi sözleşmesi imzalamış ve Alfa Grubu’na 1,6 milyar dolarlık borcunu ödemişti.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.