Turkcell’in oyun dünyasına bakış açısı…

Turkcell’in oyunlara verdiği önemi bizzat tatilde oyunları deneyimleyerek inceledim ve gördüm. Bu yüzden Turkcell’e bir takım sorular göndererek gitmek istediği noktayı anlamaya çalıştım.

Soruları değil cevapları düz bir yazı halinde sunuyorum:

Dijital operatör olarak halkımıza ihtiyaç duyduğu güvenli oyun oynama deneyimini sunmak ve oyun pazarını büyütmek amacıyla tüm hedef kitlelere hitap edebileceğimiz 3 farklı marka ile pazara girdik; Playcell, Gamecell ve Kahvelig.

Playcell ile 12 yaş altındaki çocuklara ebeveynlerin güvenle oynatabilecekleri bir oyun dünyası sunuyoruz. Çocukların eğlenirken hayal dünyalarını zenginleştirecek, görsel dikkat, kıyaslama, akıl yürütme, planlama gibi temel becerilerinin gelişimlerini destekleyecek içeriklere yer verdiğimiz Playcell’de en büyük önceliğimiz çocukları zararlı içeriklerden koruyarak onlar için güvenilir bir ortam sunmak. Playcell için çok yakın zamanda Turkcell kullanıcılarına özel, premium oyunların yer aldığı bir abonelik paketi de çıkaracağız. Bu pakette çocuklar tarafından sevilen pek çok oyun uygulaması yer alacak. Ayrıca, ebeveyn kontrol mekanizması sayesinde, ebeveynler çocuklarının oyun için ayırmasını istedikleri süreyi de belirleyebilecekler.

Diğer yandan, Gamecell ile 12 yaş üzerindeki oyunculara sosyal ve günlük oyun deneyimini, gençlerin kişisel gelişimlerini göz önünde bulundurarak seçeceğimiz oyunlarla sunacağız. Kahvelig ise 18 yaş üstü kullanıcılara hitap eden sanal Türk kahve oyunlarını sunacağımız platformumuz.

Ayrıca, bu platformların en iyi oyunlarını da BİP uygulamamızdaki oyunlar sekmesi üzerinden tüm yaş gruplarındaki BİP kullanıcıları ile buluşturuyoruz.

Başka oyun geliştiricilerin oyunlarını lisanslama yöntemiyle oyun havuzumuza eklerken Türkiye oyun pazarı açısından stratejik önceliğe sahip oyunları ise kendimiz geliştiriyoruz. Çocukların gelişimine yönelik “Playcell Boyama Zamanı” ve Türk oyun severlerin beğenilerine hitap edecek “Tavla Go” uygulaması ilk geliştirdiğimiz oyunlarımız arasında yer alıyor. Önümüzdeki dönemde yeni oyun geliştirmelerine daha çok odaklanacağız. Amacımız kendi geliştirdiğimiz oyunlarla Türkiye markasını global oyun pazarında üst sıralara çıkarmak.

Turkcell olarak hedefimiz Türkiye oyun pazarında lider konuma gelebilmek, bu anlamda potansiyel gördüğümüz fırsatlara sıcak bakıyoruz. Türkiye’nin Turkcell’i olarak her alanda olduğu gibi oyun alanında da yerli yazılım ve girişimlerle ilerlemek en büyük önceliğimiz.