Turkcell’in Superbox’ı: Acil değil düzenli kullanım için sorun çözen bir cihaz

Turkcell bundan aylar önce Superbox diye bir ürün çıkardığını duyurmuştu. Bu, içinde SIM kart olan bir modemdi. Ürün ilk bakışta ciddi biçimde pahalı gözüküyordu. İki sene boyunca taahhüdü vardı. “Elimizde telefon ve onu WiFi olarak herkese açabilme özelliği varken neden bu ürünü seçeyim ki” sorusu aklıma direkt olarak geldi ve açıkçası çok da fazla tutar bir ürün gibi görmedim.

Ardından bunu bir şekilde kullanabilme fırsatı yakaladım. Çok yanıldığımı anladım.

Alet elektriğe bağladığınız ve çok da küçük sayılmayacak boyutlarda, içinde bir SIM kart olan bir modem en kaba tanımıyla. Biraz kullandığınızda bundan ibaret olmadığını anlıyorsunuz.

Öncelikle cihazın bilgisayar ya da bağlanmasını istediğiniz cihazlarla aradaki bağlantısı gerçekten çok iyi. Ev içi ya da yazlıkta her yere ciddi biçimde hızlı internet verebiliyor. Bu anlada telefonla yapacağınız hiçbir bağlantıyla mukayese edilebilir düzeyde değil, elbette çok daha başarılı. Bunun yanında Turkcell şebekesinin hep iyi olduğu yerlerde mi kullandım bilemiyorum ama Ping time dediğimiz özellikle oyunlarda iş gören o bağlantı zamanı inanılmaz iyi. Hatta buna yok artık diyenler olabilir evde kullandığım eve direkt gelen fiberinkine çok yakın.

Hız konusuna gelelim. Turkcell doğal olarak “up to” mantığıyla 4G hizmetinin verebileceği en yüksek hızı iletişimde kullanıyor ve 375 megabite kadar internet veriyor diyor. Asla 100 üstü hızları göremediğimi söylemem lazım. Ama fiber bağlı evde yapabildiğim her şeyi fiberi kapatıp onunla yapabildim. Yani fiberiniz yoksa bunu kesinlikle kullanabilirsiniz.

Bu aleti evden çıkarken çantanıza koyup gittiğiniz her yeri kendi internetiniz ve eviniz haline getirebilirsiniz. Kimseden WiFi şifresi istemenize gerek yok.

Tek “keşke” dediğim şey keşke pili de olabilseydi. Ama bu kadar hızlı internete girebilmek için bence değer bir yerden fiş aramaya. Aranızda 20 metre de olsa bağlanabiliyorsunuz sonuçta hiç sorunsuz.

Baktığınızda eğer mahallenizdeki bakır kabloya mahkumsanız ve ona anlamsızca 50-100 lira arası para veriyorsanız hiç düşünmeyin buna geçin. Size gerçekten iyi gelecek parasını da düşünmeyin. Parası demişken de… Her şeyini, hızını ve kotasını limitsiz alırsanız 200 liranın altında kalıyorsunuz. Yok . benim ihtiyacım düşük derseniz 10 megabite limitlisi de var ki 100 liraya çok yaklaşıyorsunuz.

 

Turkcell konuyla ilgili bir bülten göndermiş onunla bitirelim konuyu:

Fiber altyapının olmadığı lokasyonlarda sunulan ve 4.5G şebekesi üzerinden hizmet veren Superbox, kabloya ihtiyaç duymuyor ve elektrik olan her yerde kullanılabiliyor. Sağladığı üstün teknoloji sayesinde 4.5G’nin ulaştığı 375 Mbps’ye varan internet hizmeti sunan Superbox’ın kullanıcı sayısı da her geçen gün hızla artıyor. Son 4 ayda yüzde 165’ten fazla artışla 100 bin yeni kullanıcıyla buluşan Superbox’ın müşteri sayısı ise toplamda 150 bini aştı. Taşınabilir özelliğiyle Superbox evlerin yanı sıra işyerlerinde, yazlıklarda ya da elektrik prizinin olduğu her yerde kullanılabiliyor.

Turkcell’in müşterilerine yenilikçi çözümler sunduğunun altını çizen Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan şunları söyledi:

“Türkiye’nin Turkcell’i olarak müşterilerimizi son teknolojilerle buluşturmaya devam ediyoruz. Fiber altyapı ile ulaşılamayan evlere bakır teknolojiyle internet götürmek yerine, özel olarak geliştirdiğimiz yenilikçi teknolojik çözümümüz Superbox ile fiber hızında mobil internet sunuyoruz. Türkiye’de bir ilk olan bu teknolojiyle ev internetinin tanımını da değiştirmiş olduk. Bu yenilikçi çözümümüzün bugüne kadar 150 bin kişi tarafından tercih edilmesi de müşterilerimizin hak ettiği hızlara erişmeye olan isteklerinin önemli bir göstergesi.”

“Superbox’la yüksek hızlarda interneti geniş kitlelerle buluşturuyoruz. Ancak bizim sunduğumuz bu hizmetten ziyade ülkemizin dijitalleşme hedeflerine erişmesi için Türkiye’nin her köşesine yüksek hızda fiber internetin götürülmesi gerekiyor. Bunun için de toplam fiber yatırımları kritik role sahip. Turkcell olarak yıllardır ortak altyapı konusunun önemini her fırsatta dile getiriyoruz. Ülkemizde yaklaşık 20 milyon hane var. Şu anda fiberin ulaştığı hane sayısı ise yaklaşık 5 milyon. Acilen 15 milyon haneye daha fiber ulaştırmamız gerekiyor. Sektördeki tüm oyuncuların sahip oldukları fiber altyapıları paylaşarak bundan sonra yapacakları altyapı yatırımını ortak yapması gerekiyor. Bu altyapıları bizlerin ayrı ayrı yatırım yaparak tamamlamasının maliyeti 13-15 milyar dolar olur. Bu da ülke kaynaklarının israfı demek. Halbuki hem mevcut altyapıyı paylaşıp hem de bundan sonraki yatırımları beraber yaparsak bunun maliyeti 2-2,5 milyar dolar olur. Bu sayede hem insanımız hem de ülkemiz kazanır.”