Turkcell’in televizyona kattığı ‘artı’ya derin analiz

Turkcell-TV+_KutuTurkcell, erişim ve iletişim hizmetleri içinde eğlenceyi ön plana çıkarmak için Turkcell TV Plus adıyla televizyon platformu hayata geçiriyor. Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, bu platformun en büyük gücünün Turkcell’in mobil ve Turkcell Superonline’ın fiber bağlantısı olduğunu dile getirdi. Ciliv, iki senedir devam eden televizyon çalışmalarıyla geleceğin TV platformunu yarattıklarını vurguladı.

Televizyon platformu kurmada en önemli sorunun doğru stratejiyi yakalamak olduğunu belirten Ciliv şöyle konuştu: “Araştırmalara bakıldığında akıllı cihazlar son dört yılda 50 milyondan bir milyara ulaştı. 2014 yılında 1,5 milyar film izlenebilecek cihaz satılacak. 2006 yılında kullanıcıların tamamına yakını TV kanalının kendilerine sunduğu yayını izlerken bugün bu sayı yüzde 32’ye düştü. Kullanıcıların üçte ikisinden fazla bir kısmı kendi yayınını kendi oluşturuyor. İşte bu yüzden kişiselleştirilmiş televizyon çok önemli…”

Yeni platform için eve cihaz takılıyorsa da yayınları tablet, akıllı telefon ve bilgisayardan da seyretmek mümkün oluyor. Yayınları izleyenler 12 saat geri giderek yayını istedikleri yerinden tekrar izleyebiliyorlar. Bunun yanında izlenen yayınları kumanda tuşundan istenen dakikayı tuşlayarak o zamandan itibaren izlemek de mümkün.

Bunun yanında Turkcell TV Plus’ın sunduğu en önemli özelliklerin başında sınırsız sayıda yayını buluta kaydetme imkanı sunuyor. Bir kullanıcı bir gün boyunca izlemeyi düşündüğü yayınların tümünü kayıt olarak verebiliyor. Kayıtlar bulut üstünde durduğu için sayısı ya da kapladığı alan konusunda hiçbir sınırlama yok.

Yayın akışında aradığını bulamayan TV izleyicileri için sinema dünyasının son filmleri de geniş bir seçim yelpazesiyle 2 TL’lik fiyatlarla izleyicilerin beğenisine sunulacak.

Yine sistemin sağladığı en önemli özelliklerden biri de dijital platformların önemli getirilerinden olan kaldığı yerden izleme şansı. Televizyondan seyredilen bir filmi durdurup dışarı çıkınca o anda kaldığı yerden izleme özelliği televizyona artı değer getiriyor. Bunun yanında kullanıcılar o anda hangi filmi izlediklerini sosyal medya ve diğer Turkcell aboneleriyle anında paylaşabiliyor.

Gelelim işin analiz tarafına ve TKNLJ formatında maddelerle açıklayalım size aklımızdan geçenleri:

  • Olayın esas önemli tarafı LTE geldiğinde yaşanacaklar. Hayır data hızı olarak değil: LTE baz istasyonları tıpkı birer tek yönlü TV anteni gibi çalışıyor. Böylece data trafiğine hiç girmeden isteyen istediği kadar TV seyredecek mobil ortamdan. Bu başlayana kadar yapılan herşey ara oyun gibi duruyor benim gözümde. Çünkü esas o zaman büyüyecek iş
  • Süreyya Ciliv’e özellikle futbol ihalesine girip girmeyeceklerini sordum. Biz herkesle işbirliğine açığız şeklinde kaçındı cevap vermekten. Bir futbol ihalesi düşünün ki bir anda Digiturk, bir yanda onun rakibi D-Smart, bir yanda Turkcell ve TV Plus diğer yanda Türk Telekom ve Tivibu. O kadar acayip paralara gider ki lig… İki sene sonra kesin batar…
  • Sistemin ücretlendirmesini beğenmedim. Net değil. Birçok farklı parametreler içinde boğulmuş durumda. Örneğin ayda 6 liraya cepten TV seyredebiliyorsunuz. Ama bir film yaklaşık 750 megabayt. Şöyle oturaklı birkaç saat seyretseniz cart diye bitirirsiniz kotayı. Parasal konulara gireceğiniz zaman 50 liraya kadar kota parasını da hesaba katmanız şart. Benzer sistemlerin fiyatlandırmasıyla paralel gitmesinde fayda var. Teker teker film satın alma fiyatlarının Apple TV gibi sistemlerle rekabet edebilmesi de bunu kullanacak insan sayısını gösterecektir bizlere…
  • Eve yeni bir kutu almak ister miyim bilmiyorum. Şu anda televizyonun altında Xbox One, Playstation 3, Apple tv ve Digiturk IQ var. Bunun yerine cepten izleyip onu televizyona aktarmak daha iyi hem de ucuz olur benim için… Veya Xbox içinde kullanabileceğim bir uygulama olarak Turkcell TV Plus… Ya da akıllı TV içine yükleyebileceğim bir uygulama… Bunu Turkcell Teknoloji genel müdürüyle konuştum, üstünde çalıştıklarını söyledi.
  • Bulut konusu çok önemli. Turkcell çok akıllıca bir iş yapıp bütün yayınları buluta kaydediyor. Siz onun için kayıta bastığınızda aslında sadece kaydedilen yayının belli bir süresine kendinizi taglemiş oluyorsunuz. Böylece ister eş zamanlı ister istediğiniz gibi binlerce yayın kaydedebilirsiniz. Bulut tarafında sizin için bir başlangıç ve bitiş saati olduğundan öyle ağır bir yük de getirmeyeceksiniz. Çok zekice
  • Turkcell TV için iş ortaklıkları çok önemli. Turkcell burada kanal açmak isteyenlerden ne kadar para isteyecek? Digiturk yüzbinlerce dolar istiyor. Bu konu da çok önemli. Benim topul diyerek istediğini oyuna alan istemediğini almayan mahallenin zengin ve şişko çocuğu olma tuzağına düşeceğini zannetmiyorum Turkcell’in. Ne yazık ki Digiturk bu tuzağın tam ortasında.