Turkcell’in yapay zeka macerası üstüne yorumlar

Turkcell “ben yapay zekaya bambaşka bakıyorum” toplantısı yaptı. Aslında toplantının çağrısı yapay zeka konusunda attıkları adımların ilkelerini anlatmaktı. Ama henüz o noktada olunmadığı çok net bir biçimde ortaya çıktı: İnsanlar henüz Turkcell’in yapay zekayla ilgili yaptıklarını tam olarak bilmiyorlardı. Bu yüzden “biz yapay zekayı zaten yalayıp yuttuk gelin size sonrasında bu konuda atacağımız adımlar için koyduğumuz ilkeleri anlatalım” diyemedi kimse.

Turkcell büyük bir yapı ve teknoloji şirketi olarak konumlandırıldığı için yapay zekayı bir sürü yerde doğal olarak kullanıyor. Mağazası var ki girip çıkanlara duygusal analiz yapıyor. Çağrı merkezi var ki atılacak adımları yapay zeka sayesinde belirliyor… Satış stratejileri için 2010 yılının başından bu yana verileri birbiriyle kıyaslıyor. Yapay zekayı kullanacak çok fazla şey var kurumun içinde.

Turkcell yapay zekayı anlatırken işin biraz kolayına kaçarak insanların kafalarında yapay zekayı en iyi konumlayacakları yeri seçti ve yüz tanımayla ödeme yapma sistemlerinden bahsetti. Ben olsam ne anlatırdım bilmiyorum ama bence yüz tanımayla ödeme yaptırtacak yapay zekadansa satış alanında zeka kullanımı daha önemli: Mesela bir kullanıcıya ücretsiz olarak tanımladığınız “meşgulken beni arayanları göster” hizmetinin konuşmaya ne kadar tesir ettiği, bedava dergilik sayfasının data kullanımını ne kadar artırdığı, Yurt dışına giderken konuşmada yapılan indirimin o kullanıcının Turkcell’de kalmasına ne kadar önemli faydalar getirdiği… Ama hayır, bize bambaşka şeyler sunuldu anlatımlarda.

Bence yapay zekanın ilkelerini belirleyip bunları dünya sathında farklı yapay zeka toplulukları ve regülatif kurumlarla tartışacak kadar olayı ileri götürmüş Turkcell iletişimde de bu bakış açısını kaybetmemeliydi. Gerçekten toplantının daha büyük bir kısmı o ilkelerin ne olduğuna yönelik değil hangi badirelerin ardından o ilkelerin seçildiğini anlatmaya yönelik olmalıydı. Belli ki bu konuda gerçekten çok çalışmışlardı, ama bunu gösteremediler. Turkcell’in hayata geçirdiği güzel yapay sesten bu ilkelerin okunmasını isteyip konuyu hızlıca kapattık.