Turkcell’in yapay zeka macerası üstüne yorumlar

Gelelim bir başka konuya:

Turkcell yapay zeka konusunda geliştirmeler yapmalı mı? Bu sorunun hızlı cevabı, hemen öncesinde de belirttiğim kadar bu işten faydalanan bir şirket doğal olarak bu konuda geliştirmeler yapmalı, hatta hiç durmadan ve duraksamadan bu işte çalışmalı.

Ama diğer taraftan acaba Türkiye’de bu gelişmeleri hayata geçirmek için eleman ve kaynak ayırması, Türkiye’de başka firmaların bu işte ilerlemesinin önüne sekte vurabilir mi? Açalım: Turkcell 1995 yılında kurulduğunda “biz muhasebeyi neden defter kalemle yapıyoruz? Gelin bu işi elektronik ortamda daha hızlı yapmak için geliştirmeler yapalım” deseydi bugün ülkenin yüz akı olan muhasebe programlarımız olur muydu? Bence olmazdı. Turkcell ne yaptı? Bu programların geliştirilmesiyle onları satın alıp kullandı ve bu sektörün gelişmesine katkıda bulundu.

Peki bugün SMS ve MMS gelirlerinden aldığı parayla yapay zeka geliştirmesini sübvanse ederek piyasanın önüne geçmesi ne kadar doğru? Ya biz bu yolla ülkede geliştirme yapmak isteyen beyinlerin önüne geçiyorsak? Acaba böyle yapmak yerine bir konsorsiyum veya benzeri yapıyla gelişimine katkıda bulunacak adımlar atılması için öncü mü olsaydı? Yapay zeka geliştirerek mi yapay zekaya katkıda bulunursunuz yoksa bunun geliştirilmesini sağlayacak ortamları geliştirerek mi? Ben bu soruyu bizzat yetkilisine sorduğumda aldığım cevap biz bu konuda çalışmalar yapanlara destek veriyoruz oldu. Burada maddi destek de veriliyor olunabilir ama gerçek dataların sağlanması da önemli bir faydadır. Ama yine de ben kendi geliştirmesinden yana değilim.