Site icon T K N L J

Türkiye dünyanın telefona en çok para harcayan ülkesi

Dünyanın en çok takip edilen raporlarından biri Mary Meeker’ın hayata geçirdiği İnternet Trendleri raporu. Gerçekten eğer teknolojiyle ilgiliyseniz bu rapor hem geçmiş hem de geleceğe yönelik çok doğru rakamlarla bizi besliyor. Ben de bu rapordan size seçilmiş başlıklarını TKNLJ formatıyla paylaşmak istiyorum.

Türkiye bu raporun çok özel bir alanında kendine yer bulmuş durumda. Türkiye, kullanıcı başına dünyanın en pahalı cep telefonunu kullanıyor. Gelişmekte olan ülkeler statüsünde bulunan Türkiye, cihaz başına ortayama 522 dolar vererek dünyanın telefona en çok para veren ülkesi. Bizden sonra en pahalı telefon kullanan ülke Almanya ki onlar cihaz başına 486 dolar harcıyor. Almanya’yı 327 dolarla İtalya, 319 dolarla Brezilya, 307 dolarla Nijerya takip ediyor.

En ucuz telefon kullanıcılarının arasında 123 dolarla Bengladeş, 158 dolarla Hindistan ve 163 dolarla Filipinler geliyor. O kadar enteresan bir düzen var ki eğer çok fakirseniz gerçekten ucuz telefon kullanıyorsunuz. Ancak ekonominiz ne olursa olsun biraz para bulunca bunun çok büyük bir kısmını telefona yatırıyorsunuz. Ekonomik olarak gelişmiş ülmkelerseniz çok daha az para veriyorsunuz telefona. Bizim telefona verdiğimiz paranın çok düşük olmasındaki en önemli sebeplerin başında elbette cihaza koyduğumuz dünyanın en yüksek vergisi geliyor.

Kişi başına düşen gayrısafi milli gelir olarak bakıldığında Etiyopya gelirinin yüzde 47,6’sını cep telefonuna veriyor. Onu yüzde 21,5 ile Tanzanya takip ediyor, üçüncü sırada ise yüzde 14,8 ile Viyetnam takip ediyor. Bu da teknolojinin insanların hayatında ne kadar önemli bir rol oynadığının göstergesi. Teknolojik olarak ne kadar gelişmişseniz teknolojiye kişi başına düşen gayrısafi milli hasıladan düşen pay da o kadar azalıyor. Mesela teknoloji devi Japonya gelirinin binde 6’sını, içinden Samsung gibi dünya devlerini çıkaran Güney Kore ise binde 8’ini cep telefonuna veriyor. Bizden sonra en çok cep telefonuna para harcayan Almanya gelirinin yüzde birini verirken biz gelirimizin yüzde 4,8’ini telefona veriyoruz.

Akıllı telefon gelişimine baktığımızda dünyanın çok acayip bir yere doğru gittiğinin farkına varabiliriz. Çok değil bundan on sene önce sıfıra yakın akıllı cep telefonu kullanıcısı varken şu anda 2,5 milyar kullanıcının üstüne çıkmış durumdayız. Ancak akıllı telefonların kullanımının taşıycısı kim? Elbette Asya. 2008 yılında akıllı pazarın yüzde 34’üne sahip olan bu bölge, son yıllarda yüzde 52 gibi bir seviyeye geldi. Bunun etkisinin altında akıllı telefon kullanmaya başlayan Çin ve benzeri kalabalık Asya ülkeleri var.

Eğer bu telefonlar Batı Avrupa ve Kuzey Amerika gibi bölgeler için üretiliyor zannediyorsanız çok yanılıyorsunuz. Toplam tüketimin çok küçük bir kısmını bu ülkeler oluşturuyor. Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrikayla Güney Amerika toplamı bile bu iki gelişmiş bölgenin üstünde.

Peki neden hala gelişmiş telefonların lansmanları bu ülkelerde yapılıyor, reklamları bu ülkelerde dönüyor, geliştirmeler bu ülkenin şartlarına göre yapılıyor? Bunların hepsi kökleri eski parlak günlere dayanan bir şımarıklık mı? En çok parayı bu ülkelerin vermesi mi? Üstünde uzun süre tartışmayı hakeden bir konu bu.

İşletim sistemi açısından baktığımızda akıllı telefonların taşıyıcısı Android. Yıllık bazda 1 milyardan fazla telefon satıyşı Android ile gerçekleşiyor. Tamam birçok farklı marka telefon Android ile satıldığından böyle oluyor. Ama bugün bir uygulama çıkacaksanız Android’in önemini pas geçmemek gerekiyor.

Diğer taraftan iOS’in gücünü hiç de pas geçmemek lazım. Tek başına yılda tek bir telefon modeli çıkararak kendini bütün dünya satışlarının yüzde 10’u ve üstü seviyesinde tutmak, gerçekten de çok büyük başarı. Bunu gerçekleştirebilen tek bir telefon yok. Samsung telefon satışları çok iyi olabilir ama bu firmanın yılda en az 4-7 farklı model ürettiğini unutmamak lazım.

Bence bu alanda en çok dikkate almamız gereken konu yıldan yıla satış değişim değerleri: 2010 yılında satışlar yıllık bazda yüzde 80 artarken 2015 yılında yüzde 10’lar seviyesine indi. 2017 ve sonrası dönemde eğer yepyeni bir trend doğmazsa muhtemelen satışların artışı duracak hatta eksiye düşecek. Firmaların hangi alana doğru yöneldiğini, neyi niye yaptığını biraz da bu bakış açısıyla değerlendirmeliyiz.

Satış gelirlerine işletim sisteminin etkisi olarak baktığımızda ise çok daha enteresan rakamlar çıkıyor karşımıza: 2015 yılında iOS telefonlar satış gelirlerinin yüzde 16’sını Android telefonlar ise bu gelirlerin yüzde 81’ine sahip. 2016 yılının öngörülerine bakacak olursak iOS gelirlerinin yüzde 11 azalacağı, Android gelirlerinin ise yüzde 7 artacağı söyleniyor. Apple’ın buna sene sonuna kadar çıkaracağı telefonlarla mutlaka bir cevap vermesi gerekiyor.

Exit mobile version