Türkiye’nin kısa telekomünikasyon tarihinden notlar

İşletmecilerin Yatırımları

Şirketlerin yaptıkları yatırımlar tablosu heyecanlı dizi filmleri andırıyor. Hep bir kavga dövüş. Her an her şey olabilir gibi bir tablo bu. Şirketlerin kazandıklarını otomatik olarak yatırıma aktarması durumu yok burda. Bazen az bazen çok yatırım yapıyorlar.

Örneğin Türk Telekom… Bir artıyor bir eksiliyor. Turkcell… 3G gibi zamanlarda inanılmaz derecede para harcıyor ki bunun karşılığını abone ve maddi getiri olarak kesinlikle alıyorlar. Vodafone ve Avea da böylesi zamanlarda ciddi harcamalar yapıyor. Ama görünen o ki bu harcamaların ardından elde avuçta ne varsa bitiriyorlar ve sonraki senede yatırımları düşüyor. Hepsi için bu öngörü doğru çıkıyor tabloya baktığınızda.

Yani içinde bulunduğumuz sene 4G ardından yatırımların uçtuğunu göreceğiz. Bu trend 2016 boyunca sürecek ve 2017’de yatırımlar bariz bir biçimde duracak izlenimi uyanıyor bizde… Tablolar katil balina yüzüş trendini andırıyor: Hızla yüzüp suyun 10 metre üstüne kadar zıplıyorlar sonra dipten gidiyorlar, ardından yine zıplıyorlar.

Şurası bir gerçek, Vodafone ve Avea gibi takipçiler ne zaman para harcasa gelirlerini artırıyorlar.