Türk’ün “uyardığı” Apple içine kapandı

Red apple biteİbrahim Baliç isimli kendi tanımıyla siber güvenlik uzmanı bir Türk, Apple’ın uygulama geliştiriciler için hazırladığı internet sitesi ve sistemindeki hataları söyleyince site kelimenin tam anlamıyla içine kapandı. Baliç, oradaki hiçbir hassas bilgiye dokunulmadığını, sadece sitenin zarar görme potansiyeli taşıdığını, bu yüzden de 13 önemli açığın Apple’a raporlandığını vurguladı. Bugün Apple’dan tüm geliştiricilere gönderilen elektronik mesajda bu durum doğrulanırken kimin yaptığına dair bir detaya girilmezken kredi kartı gibi kritik bilgilere ulaşılmadığı doğrulandı ancak kullanıcıların elektronik posta adreslerinin farklı kişilerin ellerine geçmiş olabileceği belirtildi. Apple yakın zamanda tüm güvenlik unsurlarının yerine getirilmesinin ardından sitenin açılacağını duyurdu ve uygulama geliştiricilerden özür diledi.

Bu arada konunun Apple’ın kalbi ve esas kredi kartlarının döndüğü alan olan iTunes ile uzaktan yakından alakası yok. Bunların her biri farklı sistemler… Apple da bu hafta yaptığı açıklamasında bunu defalarca belirtti.

Bu güvenlik açığının en büyük zararı, iPhone ve iPad gibi cihazların üstünde çalışması için uygulama gönderecek olan geliştiricilere ve onların kaybettiği zamana oldu…