Üçüncü boyut böyle daha güzel

Sinemalarda büyük bir keyifle seyredilen üçüncü boyut evlerde televizyonların da vazgeçilmezi haline geliyor. Bu hafta üçüncü boyut teknolojisinde yeni bir soluk getiren LG yetkilileri yeni televizyonlarda dikkat edilmesi gereken noktaları açıkladı

Şu ana kadar üretilmiş 3D televizyonlara getirilen eleştirilerin başında fiziksel olarak yarattığı rahatsızlık geliyor. Yeni 3D teknolojisinin yarattığı titreşim, uzun süre televizyon seyreden çocuklarda ve çoğu büyükte baş dönmesi, baş ağrısı gibi sorunlara neden oluyor.

Bunun yanında eski 3D televizyonlardan üçüncü boyutun algılanabilmesi için pil ya da kabloyla çalışan gözlükler gerekiyor. Bu gözlükler büyük ve ağır olmalarının yanında oldukça da pahalı. Üstelik düzenli televizyon seyretmeye uygun değiller zira enerjileri bitebiliyor ve sürekli olarak şarj edilmeleri gerekiyor.

İlk hayata geçirilen teknolojilerde yaşanan temel sorunlardan biri de televizyonun zaten yeterince parlak olmayan ekranından gelen görüntülerin gözlükten geçtikten sonra parlaklıklarını daha da yitirmesi. Eski teknoloji kısıtlı bir açıdan seyredilmeyi de zorunlu hale getiriyor ve televizyonun tam karşısında dik durarak seyretmek gerekiyor.

LG, Cinema 3D teknolojisi adını verdiği yenilikleriyle tüm bu sorunların üstesinden geldiğini belirtiyor. Daha parlak ve titreşimsiz olarak sertifikalandırılmış ekran, 10 dolar civarında maliyetle verilen sadece 16 gram ağırlığında gözlükler, LG’nin 3D ürünlerini pazarda farklı bir konuma getiriyor.

LG’nin yeni seri televizyonlarının fiyatları 32 inç serisi 1.999-2199 TL, 42 inç 2.999-4.199 TL, 47 inç 3.699-5.589, 55 inç ise 5.299-7.989 TL arasında değişiyor.