Ulaştırma Bakanı’nda baz bilgisi olmayabilir mi?

Ulaştırma Bakanı’nda baz bilgisi olmayabilir mi?

Ulaştrıma Bakanı Cahit Turhan baz istasyonları ile ilgili olarak kendilerinde kayıt bulunmadığını bildirdi.

Cahit Turan, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in baz istasyonlarının kiralama yoluyla tahsiste bulunan kurum ve kuruluşlara ve baz istasyonlarının kurulduğu yerleşim yerlerinde vatandaşların görüşlerinin alınıp alınmadığına ilişkin yazılı soru önergesini yanıtladı. Baz istasyonlarının, 21.04.2011 tarihli ve 27912 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Elektronik Haberleşme Cihazları Güvenlik Sertifikası Yönetmeliği” hükümlerine göre kurulmakta ve işletilmekte olduğunu kaydeden Turan, “Söz konusu yönetmelik; tüm kamuoyundan gelen görüşler dikkate alınarak hazırlanmış ayrıca, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığının da uygun görüşü alınmıştır” ifadelerini kullandı.

Ülkemizde baz istasyonlarının ortamda oluşturduğu elektrik alan değerleri Dünya Sağlık Örgütü ve Uluslararası iyonlaştırmayan Radyasyondan Koruma Komisyonunun (ICNIRP) belirlemiş olduğu değerin altında yer almakta olduğunu söyleyen Bakan Turhan, şöyle dedi:

“Bir yere baz istasyonu kurulacağı zaman, işletmeci gerekli izinleri almakta ve baz istasyonunu kurmaktadır. Bilgi Teknolojileri ve iletişim Kurumu (BTK) tarafından Güvenlik Sertifikası düzenlenmeyen hiçbir baz istasyonunun kurulumuna izin verilmemektedir, işletmeciler ayrıca belediyelerden Yer Seçim Belgesi almaktadır. Dolayısıyla, baz istasyonunun kurulacağı alan uygun ise gerekli izinler ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından verilmektedir.”

Vatandaşların kesintisiz hizmetten yararlandırılması için işletmecilerin gerekli yatırımları yapmasının teşvik edildiğini belirten Turan, “Özellikle kırsal kesimde binlerce baz istasyonunun ‘Evrensel Hizmet’ kapsamında vatandaşa hizmet vermesi sağlanmaktadır. Diğer taraftan, resmi kurum ya da kuruluşlarda kaç adet baz istasyonu olduğuna dair bir bilgi ve işletmecilerin üçüncü şahıslarla yaptığı kira sözleşmesi bilgiler Bakanlığımız kayıtlarında yer almamaktadır” açıklamasında bulundu.

Önerge sahibi Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Bakan Turhan’ın verdiği yanıtla ilgili olarak şunları söyledi:

“Sorularımıza yeterince açıklayıcı yanıtlar verilmedi. Oysa sorular önemli ve topluma kapsamlı bilgi verilmesi gerekli. Bakan, ‘Resmi kurum ya da kuruluşlarda kaç adet baz istasyonu olduğuna dair bir bilgi ve işletmecilerin üçüncü şahıslarla yaptığı kira sözleşmesi, vb. bilgiler Bakanlığımız kayıtlarında yer almamaktadır’ diyor. Ulaştırma Bakanlığına bağlı ve yakından ilgili bu konular hakkında nasıl Bakanlık kayıtlarında bilgi bulunmaz? Bu kadar önemli bir alanda BTK ne iş yapıyor? GSM operatörleri ve işletmeciler kendi başına mı hareket ediyor? Kriterler, etki alanları ve bu bağlamda gözlemlerle konu takibe muhtaçtır.”

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş