Ülkenin yüzde 60’ı sehven internete giriyor

turkiye-internetBTK’nın sektöre ve basına ışık tutan çeyrek raporu yayımlandı. Raporunun internet ile ilgili kısımlarında çok iç açıcı bir tablo çıkmıyor karşımıza. Öncelikle yıllık 6 milyon yeni abone kazanımı gibi bir dünyanın artık söz konusu olmadığı açık ve net bir biçimde görünüyor. 2011 ve 2012 yıllarında altışar milyon kazanan geniş bant abone sayısı bu yılın ilk çeyreğinde hepi topu 300 bin artmış.

Geniş bant dünyasında yaşanan en önemli gelişme fiberde yaşanmış. Yıldan yıla yüzde 96 oranında oranındaki büyüme, 350 bine yakın aboneye tekabül ediyor. Geçtiğimiz çeyreklerde düşüş yaşayan xDSL hizmetleri bu çeyrekte az da olsa artmış. Ama baktığımızda 2011 yılının birinci çeyreğinden bu yana neredeyse sabit duruyor ve 28 bin abone kaybı yaşanmış.

Sabitte geniş bandın gerçekten kullanılması anlamına gelen 8 megabit üstü internette göreli bir artış var. Yüzde 12’lerin üstüne çıktık. Bunu fiber yatırımlarıyla açıklamamız mümkün. Ancak geniş bant internet dediğimiz dünyada kendimizi çok büyük görmeyelim. Zira sabitte kullanıcı kitlesinin yüzde 10’luk bir kısmı 4 megabit ve altında internet kullanıyor.

Mobilde ise durum çok daha feci. Üstelik bu kitle toplam kullanıcıların yüzde 60’ından fazlasını oluşturuyor. Bilgisayardan mobil internet kullananların yüzde 50’ye yakın bir kısmı 500 megabayt ve altında kotayla internet kullandığını görüyoruz. Mobil telefonda ise Yüzde 31’e yakın bir kitle ki bu toplam Türkiye geniş bant abonelerinin yüzde 15’inden fazlasını oluşturuyor, 5 megabayt ve altında internet kullanıyor. Yani neredeyse yanlışlıkla internete giriyor. Bu kesimin yüzde 88’i, bilgisayardan interneti de üstüne katarsak tüm Türkiye’nin 60’lık bir kısmı sehven internet kullanıyor, 1 gigabaytın altında kotayla internette…

Bence ne güzel sayılar artıyor filan demeden, biz bu interneti neden kullanamıyoruz kullandırtamıyoruz diye sormamız lazım. Bunlar bizim utanmamız gereken rakamlar, kimse kusura bakmasın.