Uzaktan Tıbba En Büyük Engel Güven

Telemedicine diye bilinen uzaktan tıp uygulamaları birçok nedenden dolayı günümüzde sıklıkla tercih ediliyor. Bu sebeplerin başında maliyetlerin aşağı çekilmesi ve mesafelerin ortadan kalkması gibi konular geliyor. İnsanların güven sorunları ise sorunların başında yer alıyor. Araştırma ilgi çekici.

Mayo Clinic, C30 Medical Group ve UCLA Medical Center’ın beraber yürüttükleri bu çalışmada artılar ve eksiler iyi analiz edilmeli. Yapılan açıklamaya göre katılımcıların büyük çoğunluğunun “Teknolojiden memnun olduğu” belirtilmiş. Ancak İskoçya’da yapılan diğer bir araştırma ise insanların özelliklere hastane ortamında robotlara duydukları güvenin az olduğunu gösteriyor.

Açıklamanın sözcüsü ayrıca şöyle bir söylemde bulunuyor “Bizlerin isteği, hükümet ve özel sektördeki sigortaların uzaktan tıp konusuna daha fazla güvenmeleri yönünde”. Araştırmayı yapanların kalkıp da “Aslında bize güvenmemekte haklılar” diyecek halleri yoktu elbette.

Ancak dikkat çekici husus şu; Uzaktan tıp uygulamalarının artısı düşük maliyet giderleri ve güvenilir doktorların uzak mesafelere çabucak ulaşması gösteriliyor. Negatif tarafları arasında da yanlış teşhis sonucunda açılacak davalar gösterilmiş. İnsan hayatı söz konusuyken bunu bir maliyet analizi haline sokmak ne kadar uygun, karar vermek güç.