Ve CES sahneye çıkıyor

Amerika’daki en büyük fuarın yeni ürünlerin gösterildiği bir gösteri olması gerekiyor. Bu kez öyle olmadı. Uluslararası Tüketici Elektroniği Fuarı piyasada başarısızlığa uğrayan ürünler için bir fırlatma rampasına dönüşmeye başlıyor.

Her yıl düzenlenen bu özel toplantı yarın başlayacak, 13 Ocak’ta sona erecek. Organizatörler, Las Vegas’da düzenlenecek fuara 140 bin kişinin katılmasını bekliyor. Katılımcılar 31 futbol sahası büyüklüğünde 16.7 hektar büyüklüğünde bir alanı gezecekler.

2.800’ün üstünde iştirakçinin bu sene sergileyeceği ürünler tabletler, üç boyutlu televizyonlar, ince laptoplar ve ultrabook’lardan oluşacak gibi görünüyor. Fakat daha önce CES’te sergilenen ürünlere baktığınız zaman aslında çok da başarılı olamadıklarını görüyoruz. Mesela 2009 yılında minik ve ucuz laptop’lar çok büyük ilgi görmüştü. İyi bir yıldı geçirdiler ancak Apple’ın 2010 yılında iPad lansmanındaki kadar etkili olamadılar. Yine 2009 yılında Palm firmasının lansmanını yaptığı yeni akıllı telefonlarda çalışacağını duyurduğu webOS yazılımı için de beklenti oldukça yüksekti. Yazılım hakkında çıkan birkaç güzel değerlendirme dışında satışlar oldukça sönük geçti. Bir sonraki sene Palm firması HP tarafından satın alındı. HP satınalmanın hemen ardından ürünü kaldırdı.

2010 yılında 3 boyutlu Avatar filminin gördüğü ilgiden yola çıkarak 3 boyutlu ürünleri tanıttılar. Fakat küçük bir grup alıcı için bu cihazlar tam bir hayal kırıklığı yarattı. Çünkü bu cihazlarda izleyebilecekleri çok az film bulabildiler. E-reader üreticileri Amazon.com’un Kindle lansmanının rüzgarını arkalarına almayı düşünmüşlerdi. Fakat Barnes&Noble’ın Nook ile yaptığı atak ile elde ettiği başarılar bu planların suya düşmesine neden oldu. Rekabet CES’in dışında devam etti.

2011 yılında 100’ün üzerinde marka Apple iPad’den Pazar payı çalmanın hayalleri kurarken bir kısmı pazara giremeden ortadan kayboldu; girenlerse Apple’dan Pazar payı alamadılar. Amazon’un Kindle Fire tableti Apple’ın pazardaki tahtını yerinden az da olsa oynattı. Ama ürün zaten CES’te tanıtılmamıştı.

Bu düşüşteki en büyük etkiyi Apple yaratıyor. Apple pazarda trend olan hiçbir ürününü CES’te tanıtmıyor. Orada bir fuar alanı yok ve üst düzey yöneticileri bu fuara konuşmacı olarak katılmıyorlar. Apple çalışanlarının bir kısmı fuarı izlemeye gitse de Apple 90’ların başından beri CES fuarında yok.