Ve otonom uçak kimseye sormadan kendi kendine indi

Birçok yolcu uçağı otomatik olarak iniş yapabilir. Ama otomatik inişle “özerk” iniş arasında çok önemli farklar var. Havaalanı uçakları bir radyo sinyaliyle yönlendirir. Ve birçok küçük havaalanında bu özellik bulunmadığında, bu bir seçenek bile değil. Technische Universität München’deki araştırmacılar,  gerçek özerk inişi pratik bir gerçeklik haline getirmek için kolları sıvadı. Uçağın kendisini alması için bilgisayarla görme ve GPS kombinasyonunu kullanan bir sistemi başarıyla test ettiler.

Teknoloji normal şart ve havalarda gezinmek için GPS kullanıyor. Ancak sis veya yağmur görünürlükte bile acı çekse bile hem görünür ışık hem de kızılötesi kameralarla pistin yerini tespit etmek ve konumunu doğru bir şekilde algılamak için kullanıyor. Oradan, uçak bir yolu hesaplayıp iniyor.

Proje hala çok yeni, ama umut verici. Mayıs ayı sonlarında yapılan bir deneme inişi, umulandan iyi geçmiş. Uçak pisti uzun bir mesafeden tanıdı ve pilotu kontrol altına almadan merkez hattına indi. Yeterince rafine edilmişse, sistem eller serbest iniş yapmayı neredeyse her havaalanında yapılabilir hale getirebilecek. Bu aynı zamanda uçtan uca otonom uçuş için sadece tam yolculuklar için denetleme gerektirebilecek bazı temel çalışmaları da içeriyor.