Verizon 4G’de Sprint’in Parasını Yiyor

Clearwire firması geçtiğimiz günlerde dördüncü çeyrek rakamlarını açıkladı. Rakamlar fena gözükmese de 4G anlamında durum hiç de parlak değil. Bir önceki çeyrek 1.9 milyon aboneye ulaşan firma, ondan önceki çeyrek de 1.5 milyon aboneyi kendine katmıştı. Ancak bu çeyrek pek de istendiği gibi gitmedi belli ki. Firma sadece 900 bin abonede kalarak beklentileri karşılayamadı.

Fakat her şey bu kadar kötü değil. Gelirini 181 milyon dolardan 362 milyona çıkaran Clearwire temiz bir iş planı izlediğini kanıtlar gibi. 4G’de ise işler Verizon’un istediği gibi gidiyor. Geçtiğimiz dönem Verizon, 2.4 milyon kullanıcıyı kendisine katmışa benziyor. 2012’nin ilk çeyreğinde 24 LTE destekleyen cihazı da sunan firma yakaladığı momentumu kaybetmek istemiyor.

Gelelim Sprint’e; Sprint, Clearwire’ın işlerini devam ettirebilmesi için, özellikle de 4G alanında var olabilmesi için geçtiğimiz yıl para ödemişti. Ancak anlaşılan o ki bu para ancak Clearwire’ın ayakta kalmasını sağlıyor. 4G konusunda ise bu yatırımlardan Sprint yerine Verizon faydalanıyor.