Vestel bilişim listelerinde zirve yaptı

Vestel bilişim listelerinde zirve yaptı

VESTEL TV

Bir haftadır, Türkiye’nin bilişim geleceği hakkında kaygı duyan birkaç gazeteci, ülkenin bilişim büyüklükleriyle yatıp kalkıyoruz. Yeni çıkan cihazların cüzdanlarımızı nasıl küçülteceğinden çok acaba ülke bilişimini hangi yollarla büyütebiliriz diye kaygılanıp duruyoruz.

Yurt dışındaki LG ve Samsung gibi  firmalardan gelen çeyrek açıklamalarını her gördüğümde acaba Türk devlerinin durumu ne diye düşünmeden edemiyordum. Vestel sağolsun, bu merakımızı dindirdi.

Vestel, 2016 yılı ilk altı aylık finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. Vestel’in konsolide geliri beyaz eşya ve elektronik gelirlerinin önemli katkısıyla yüzde 24 oranında artış gösterdi. 152 ülkeye ihracat yapan Vestel, 2016 yılının ilk yarısında ihracatını da yüzde 25 artırdı.

Turan Erdoğan, başarılı yarı yıl sonuçlarını istikrarlı şirket politikası, Venus’ün yeni modelinin gördüğü ilgi ve operatörlerle anlaşmalar, Avrupa Kupası ve olimpiyatlara bağlayarak şunları söyledi:

“2016 yılının ilk yarısına baktığımızda global ekonominin yeteri kadar büyüyemediği ve rekabetin çok güçlü bir şekilde hissedildiği Avrupa’da TV pazarı yüzde 5’e varan küçülme oranları yaşarken biz Avrupa’da %30’un üzerinde büyüdük. Elektronikte iç ve dış pazar toplamda %23 gelir artışı sağladık ve Türkiye’deki liderliğimizi pekiştirerek Avrupa TV pazarında ikinci sıraya yerleştik. Beyaz eşyada yaptığımız etkili maliyet kontrolü ve yeni ürünlerimizin piyasaya girmesiyle 2016 yılının ilk yarısında hem iç pazar satışlarımızı hem de ihracatımızı artırarak yüzde 26’lık bir büyümeye imza attık.”

Vestel rakamlarından ne anlamalıyız?  2016 6 aylık Konsolide ciro: 4,6 milyar TL olduğuna göre yıllık ciro 9 milyarın üstüne geliyor. Bu da BT Haber’in hazırladığı Bilişim 500 listesinde Vestel’i Türk Telekom ve Turkcell’in ardından Vodafone’un üstünde üçüncü sıraya oturtuyor. Dünyadaki her üretim yapan şirket gibi faaliyet karı veya bir başka deyişle toplam karlılık çok yüksek değil. 322 milyon lira faaliyet karı gerçekleştirmiş şirket ilk 6 ayda. Geçen sene aynı dönemde 109 milyon olan rakama bakıldığında dikkat çekici bir artış var.

Yine geçen sene 29,3 milyon TL net zarar eden şirketin bu sene net kara geçip 187 milyon TL yazması da Türkiye’nin üretim ve ihracat potansiyeli için çok önemli.

Emeği geçenleri kutlamak lazım. Umarım sene sonuna kadar, ülkenin şu karmaşık ve belirsiz ortamında böyle sürer her şey…

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş