Vestel ve Turkcell’den serinleten SMS

Vestel akıllı ve bağlanabilir ürünler ortaya koyma vizyonuyla Turkcell’le stratejik bir işbirliğine imza attı. Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Ömer Yüngül ve Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv’in birlikte açıkladıkları iş ortaklığının ilk ürünü, cep telefonuyla kumanda edilebilen Türkiye’nin ilk ve tek akıllı kliması Vestel Smart Plus oldu.

Kullanıcılar evlerine gelmeden önce evlerinin serinletilebilmesi için verilen numaraya evin kaç derece olmasını istediklerini atıyorlar. Bir dakikanın altında bir sürede devreye giren klimalar evi soğutuyor. Klimanın uzaktan kapatmak da mümkün.

Turkcell hattı olanların 3 yıl boyunca sisteme attığı tüm SMS’ler ücretsiz. Turkcell dışında hattı olanların ise her açıp kapatma SMS’i ücretlendiriliyor.

Dışarıdan bir başkasının klimaya erişiminin engellenmesi için klima sahibinin numarası istediği başka numaralarla birlikte sisteme tanımlanıyor. Bir başkasının istenmeden sisteme girmesi imkansız hale getiriliyor.

Ömer Yüngül, Turkcell ile hayata geçirdikleri uygulamanın bir başlangıç olduğunu, yakın zamanda birçok cihazda bu sistemin görüleceğini belirtti. Yüngül, cihazın içindeki mobil aksamın büyük bir bölümünün Türk mühendisleri tarafından hayata geçirildiğini belirtirken Turkcell gibi teknolojide dünya devi bir markayla çalışmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirtti.

Süreyya Ciliv de makinaların kendi aralarında konuşabildiği sistemler olarak tanımlanan M2M sisteminin Vestel gibi bir teknoloji deviyle hayata geçirilmesinden duyduğu mutluluğu dile getirdi. Ciliv M2M sistemiyle ülkenin birçok kaynaktan tasarruf ettiğini, bu sistemin daha da yayılması için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. Süreyya Ciliv, şu anda hat açılışı için devlete verilen 50 TL’yi bulduğunu belirtirken Türkiye’ye fayda sağlayacak M2M sistemleri için Maliye Bakanlığı Gelirler İdaresi ile konuştuklarını, yakında bir gelişme sağlanmasını umduklarını belirtti.