VISA’nın araştırması: Kartınızı sizden nasıl çalıyorlar

Visa’nın Wakefield Research ile ortaklaşa gerçekleştirdiği “Sahteciliğin Dili Analizi” araştırması, siber suçluların teknolojiye yatkın tüketicilerde bile güvenlik açıklarını bulduğunu ortaya koymaktadır. Araştırmaya katılanların yarıya yakını bir dolandırıcılığı tespit edebileceklerine güvendiklerini belirtirken, araştırma %73’ün dijital iletişimlerde sahtecilik belirtilerini kaçırabileceğini göstermektedir.

Visa’nın Güney Avrupa Danışmanlık ve Analitik Başkanı Sertan Şener, “Dijital dünyada sahteciliğin dilini anlamak giderek daha önemli bir hale gelmektedir. Visa’nın Sahteciliğin Dili Analizi araştırması, tüketicilerin farkındalığını artırmak ve korumayı amaçlayan çalışmalarımızın ayrılmaz bir parçasıdır. Sahtecilik dilindeki ortak özelliklere dikkat çekmek, küresel olarak bu suçların önlenmesinde etkili olacağına inanıyoruz” dedi.

Sahteciliğin Dilini İncelemek 2022 yılında gerçekleştirilen ve 18 pazarda 6.000 katılımcıyla yürütülen bu öncü anket, en yaygın sahtecilik mesajlarının (%87) tüketicilere bir sorunla ilgili çözüm sunan veya cazip tekliflerle ilgilenmeye davet eden mesajlar olduğunu bulmuştur. İkinci sırada ise, tüketicilerin bir konu üzerinde harekete geçmeye yönlendiren mesajlar bulunmaktadır. Sahteciliğin Dili Raporu, dolandırıcıların en çok tüketici heyecanından yararlandığını ve insanları kandırmak için “kazan”, “özel teklif”, “ücretsiz” veya “hediye” gibi kelimeler kullandığını belirtmektedir.

Rapordan çıkan önemli bulgular şunlardır:

• Başkalarının dolandırıcılığa karşı kendimizden daha savunmasız olduğunu düşünme eğilimindeyiz. Tüketiciler kendi dikkatlerine güvenirken, %90 arkadaşlarının veya aile üyelerinin e-posta veya kısa mesaj yoluyla potansiyel dolandırıcılığa kurban gitmesinden endişe etmektedir.

• Mesajlarda dikkat edilmesi gereken detaylar: Ankete katılanların %81’i, yani her 5 kişiden yaklaşık 4’ü, bir mesajın doğruluğunu belirlemek için hatalı detayları kontrol ediyor. Dolandırıcıların kolayca taklit edebileceği özelliklere, şirket adı veya logosu gibi, odaklanıyorlar. Rapor, bireylerin hesap numaraları veya şirketle etkileşimlere ilişkin detaylar gibi taklit edilmesi daha zor olan detaylara dikkat ederek kendilerini dolandırıcılardan daha iyi koruyabileceklerini belirtiyor.

• En belirgin işaretleri gözden kaçırmak: Araştırmaya katılanların sadece %60’ı kendilerine gelen bir mesajın geçerli bir e-posta adresinden gönderilip gönderilmediğine dikkat ettiklerini belirtiyor. Katılımcıların yarıdan azı ise (%47) doğru yazım ve imlaya dikkat ediyor.

Tüketicileri korumak Visa’nın en önemli önceliği Visa, son beş yılda dolandırıcılığı önlemek ve ağ güvenliğini artırmak amacıyla yeni teknolojilere 10 milyar dolardan fazla yatırım yapmıştır. Binlerce siber güvenlik uzmanı, yıl boyunca her gün 24 saat Visa ağını kötü amaçlı yazılımlardan, siber saldırılardan ve diğer tehditlerden korumak için çalışıyor. Sadece geçen yıl Visa, 122 milyon işlemde 7,2 milyar dolarlık dolandırıcılık girişimini proaktif olarak engelleyerek müşterilerin etkilenmesini önlemiştir.