Vodafone 10 Temmuz’da başlayacak sınırsız 5G tarifelerini tanıttı

Vodafone İngiltere’de 5G ihalesini aldıktan sonra tariflerini de yavaş yavaş tanıtmaya başladı. Normalde sınırsız tarifeleriyle dikkat çekmeyen şirket, 5G ile birlikte sınırsız tarife de vermeye başladı. Vodafone bu tarifelere kota değil hız sınırı koydu.

Vodafone diyor ki 5G şu anda yedisi İngiltere’de 27’si Avrupa’da olmak üzere 34 şehirde mevcut. Hizmetin açılışını 5 kez dünya Formula 1 şampiyonu olmuş Lewis Hamilton yapmış. Tanıtım için gecikmenin çok az olduğu sistemin özelliklerini kanıtlamak için birbirinden 150 kilometre uzaktaki iki Rugby oyuncusu beraber antrenman yapmışlar.

Fiyatlar şöyle: 30 pound yani 212 TL verdiğinizde telefonunuzun izin verdiği kadar hızda tamamen kotasız ve limitsiz internetiniz oluyor. 26 Pound’a 10 megabit internetle sınırsız ve kotasız internete girilebiliyor. 23 Pound vererek de 2 megabit ile sınırsız internet sahibi oluyorsunuz.

Peki Vodafone, anavatanında bunları nasıl yapabiliyor? Çünkü her baz istasyonuna 100 gigabit hız destekleyen fiber yatırımı yapılmış. Çoklu anten teknolojisin kullandıklarını söylüyorlar. Xiaomi Mi Mix 3 veya Samsung S10 telefonlarla istenen hızlara ulaşacaklarını dile getiriyorlar ki bu hızlar 4G’den 10 kat daha hızlıymış.

Darısı başımıza ne diyelim. Türkiye’de sınırsız internet bağlantısı evlere bile yeni geldi. Telefonlara gelebileceğini zannetmiyorum.