Vodafone “4G’de ezilmedik” dedi

vodafone-45-toplantısı-600x400Vodafone 4G ihalesinin hemen ardına denk gelen bir basın toplantısı yaptı. Basın toplantısı demek yanlış olabilir çünkü toplantıdan çok dostlar buluşması tadında geçen bir etkinlik olmuş. Seçerek gazeteci çağırmışlar. TKNLJ formatının onlara ağır geleceğini düşünmüş olacaklar ki bizi çağırmadılar. İleride çağırabilirlermiş. Gazeteler ehlileştirilmiş yazılarıyla genel algıyı oluşturduktan sonra bizim soru sormamıza “izin” verecekler. Gelin biz onların yaptığı toplantıyı TKNLJ formatında kurcalayalım, gerçekleri görelim:

  • Vodafone genel çok ufak tefek frekanslarla işini görüyor. Örneğin İngiltere’de 800 frekansında 10 MHz’lik FDD ve 2600 bandında 20 ve 25 MHz’lik TDD bantlarına sahip. Ancak bu ülkenin basınına bakıldığında halktan 4G hizmetine yönelik ciddi eleştiriler aldığı da açık. Biraz tarama yapmak yeterli oluyor.
  • Vodafone ihale sonucunda vermesi gereken 778 milyon Euroyu peşin vereceğinden bahsetmiş. Ancak oradaki gazeteler bunun sebebini sormamışlar. Çünkü parayı peşin de verse ihale şartnamesinde söylendiği gibi taksitle de verse aynı parayı verecek. Şartnamede açık bir biçimde paranın peşin verilmesi miktarını düşürmez deniyor. Tamamen duygusal sebeplerden yapıyor bunu yani…
  • Vodafone gazetecilere 800 MHz’de aldıkları birinci seçeneği övüp durmuş. Oradaki gazeteciler sormamışlar ama ben sorayım: 800 MHz’de toplam açık artırma hepi topu 17 milyon artırıldı. Bu artırma toplam fiyatın yüzde 4,5’uğuna denk geliyor. Madem bu kadar değerliydi de neden bu kadar az artırıldı?
  • Şöyle düşünün ve sadece mantığınızı kullanın: Bir frekans 64,6 milyondan 384 milyona çıkmış. O değerli değil, yüzde 4,5 artan frekans değerli. Ben çok uğraştım ama bir türlü inanamadım buna…
  • Tabi frekanslar dışında bir de 4G uyumlu telefonlar devreye girmiş. Vodafone bunun adını 4,5G uyumlu olarak vermiş hükümetin verdiği isme binaen… Bunu Türkiye’de üretme sözü vermişler. Ama zaten bu sene içinde sattıkları tüm telefonların 4G uyumlu olacağını söylemişlerdi. Turkcell de söyledi bunu. Avea da söyledi. Zaten bu sene satışa çıkarılan telefonların pek azı 4G uyumsuz. Bunu biz biliyorsak Vodafone yetkilileri de biliyordur. Ama sanırım muhabbet olsun diye söylenmiş bir söz bu…
  • Bu arada Vodafone 5G için çalışıyormuş. Helal olsun Cumhurbaşkanına… Bir 5G dedi nasıl da bütün firmalar işi gücü, 800 milyon euro verdiği 4G’yi bırakıp 5G konuşur oldu.
  • Son olarak… Vodafone CEO’su ihalede ihtiyacımız olanı aldık diyor. İyi de… Neden 2100 ve 2600 gibi frekanslarda u kadar çok almaya çalıştı o zaman? İnsan hiç ihtiyacı olmayan şeyin peşinden bu kadar koşar mı? İnsan ihtiyacı olmayan şeyin ihalesinde on milyonlarca dolar artırmaya gidip birkaç kez mola alıp kara kara düşünür mü?