Site icon T K N L J

Vodafone dakikayla datayı nasıl buluşturduğunu anlattı

Vodafone Gani isimli tarifesiyle büyük bir yeniliğe imza attığını duyurdu. Buna göre dakika verecekti, biz bu dakikayı istersek konuşma istersek internet olarak kullanacaktık. Bunun için şöyle bir bülten ve açıklama gönderdi:

(…) Faturasız abonelere GB hesabı yapmadan interneti özgürce kullanma imkânı veren “Vodafone Gani Tarifeler” ile 3000 dakikaya kadar internet ilk kez ve sadece Vodafone’da sunulacak. Tarife içeriklerini ihtiyaçları doğrultusunda kendileri paylaştıracak olan aboneler, Gani Dakikaları isterlerse internete girmek, isterlerse konuşmak için kullanabilecekler.

(…) “Vodafone Gani Tarifeler” kapsamında sunulan ve “dakikanın bir üst modeli” olarak tanımlanan Gani Dakikalar, hem internete girmek, hem de konuşmak için kullanılabiliyor. Gani Dakikalar kapsamında yapılan yurtiçi her yöne aramalar ve yurtiçi mobil internet kullanımı aynı kotadan düşüyor. Örneğin, 750 Gani Dakika hakkı olan ve 10 dakika mobil internet kullanımı yapan bir abonenin, yurtiçi her yöne aramalarda ve yurtiçi mobil internette kullanmak üzere 740 Gani Dakikası kalıyor. Bu abone daha sonra 20 dakika arama yaparsa, yine aynı kotadan düşüyor ve yurtiçi her yöne aramalarda ve yurtiçi mobil internette kullanabileceği 720 Gani Dakikası kalıyor.

(…) “Vodafone Gani Tarifeler”de abonelerin internet kullanımı MB üzerinden değil dakika üzerinden hesaplanıyor. Abone, sadece veri indirdiği zaman internetinden düşüyor. Başka bir deyişle, abone internete kaç dakika aktif olarak girerse, o kadar Gani Dakika harcıyor. Örneğin, 5 dakikalık bir video izleyen abonenin internet kullanımı MB ile ölçülmüyor, bakiyesinden 5 Gani Dakika düşüyor.

Vodafone Faturasızlar, Gani Dakika haklarıyla 30 gün içinde 30GB’a varan internet kullanabiliyor. Örneğin, 1500 Gani Dakikası olan bir abone, 1 ayda 10 saat HD dizi izleyebiliyor, 5 saat müzik dinleyebiliyor ve 15 saat sosyal medyada fotoğraf paylaşabiliyor.

“Vodafone Gani Tarifeler”de, arka planda çalışan uygulamalar internetten yemiyor. Buna göre, 1 dakikada 100KB’ın altında veri kullanıldığı sürece Gani Dakika bakiyeden düşmüyor. Örneğin, arka planda kendini güncelleyen hava durumu uygulamaları ya da WhatsApp’a gelen okunmamış mesajlar için Gani Dakika harcanmıyor.

“Vodafone Gani Tarifeler”, 20 TL’den başlayan fiyatlarla 3 ayrı tarife halinde sunuluyor. Buna göre, “Gani M Tarifesi” 750 Gani Dakika, “Gani L Tarifesi” 1500 Gani Dakika ve “Gani XL Tarifesi” ise 3000 Gani Dakika içeriyor. Tüm tarifelerde Gani Dakikalara ek olarak 100 SMS hakkı da sunuluyor.

 

Açıkçası bu açıklama gelince benim anlayamadığım kafamda tam anlamıyla oturtamadığım noktalar oldu. Hatta öyle ki gazeteci arkadaşlarla bunu tartıştığımızda akıl fikir yürüterek işin içinden çıkmakta zorlandık. Ben bülteni anlamadığımı itiraf etme pahasına Vodafone’a sorularımı gönderdim. Sağolsunlar açıklıkla yanıtladılar. Kafamıza takılan bu soruların cevaplarını da sizinle paylaşmak istiyorum…

Dakika kullanımı o dakika boyunca internetten alabileceğimiz data mıdır?

Dakika çalışma mantığı, hem telefonla konuşma, hem de internet kullanımında aynı şekilde. Bugün de aboneler 0-60 saniye arasında yaptığı aramalar için 1 dakika olarak ücretlendiriliyor. Aynı şekilde, internet kullanımları için de 0-60 saniye arası kullanımlar için o süre içerisinde 100KB’ı aşmış ise 1 dakika olarak ücretlendiriliyor.

Örnek: Bakiyede 750 Gani Dakika olduğunu düşünelim. 10 dakika boyunca YouTube’da bir video izlediğimde 740 Gani Dakika bakiyede kalacaktır.

Akıllı telefon her daim data alışverişi yapıyor. O zaman ay başladıktan 3 bin dakika sonra bitmez mi data kullanımı?

1 DK’da 100KB’ın altındaki kullanımlar ücretlendirilmiyor. Bu sayede abonenin mobil verisi hep açık olsa da aktif olarak kullanmadıkça bakiyesinden Gani Dakika düşmüyor.

100 kilobayt demişsiniz ancak bu büyüklük telefon konum hizmeti almaya başladığında bile anlık olarak geçilmez mi?

Farklı akıllı telefonlar üzerinden (Android, iOS, vb.) testler yaptık. Bu testlerde hem konum, hava durumu gibi uygulamaların güncellemelerini, hem de uygulamalardan gelen bildirimleri inceledik. Bu kullanımlar testlerde 1 dakikada 100KB’ın altında kaldı. Bu yüzden, abonelerimizi korumak amaçlı 100KB/DK eşiğini belirledik. Ancak, abone uygulamayı açıp güncellemeyi bilinçli olarak kendi indirirse ya da çok yoğun bir bildirim alırsa, 1 dakikada 100KB’ın üzerine çıkabilir.

Ortalama Vodafone hızı ne olacak? Yani dakika başına veri geçişine bakacaksanız 10 mbps çeken yerle 100 mbps çeken yer birbirinden farklı olmayacak mı?

Hızda hiçbir farklılaşma olmayacak. Müşterimiz isterse 3G, isterse de 4.5G kullanabilir. Bir kısıtlama ya da ücretlendirme farkı yok.

Data almaya çalışıp data çekemeyince ya da çok az gelince, mesela film seyredemeyince ne olacak?

Mekanizma bir dakikada indirilen ve yüklenen (upload) veri miktarı üzerinden çalışıyor. İnternet bağlantı hızı nedeniyle abone veri indiremediğinde, eğer 1 DK’da 100KB’ın altında veri kullanabiliyorsa, herhangi bir ücretlendirme olmayacak.

Mevcut süre içinde olur da çok hızlı bir bağlantı bulursa ve o bağlantı ile çok data çekerse bunun bir üst limiti adil kullanımı olacak mı?

Bağlantı hızıyla ilgili bir kota ya da sınır bulunmuyor. Tüm abonelerimizin internet hizmetinden eşit olarak faydalanabilmesini sağlamak ve kötü niyetli kullanımların önüne geçebilmek için 30GB adil kullanım kotası bulunuyor. Abonenin 30 gün içerisinde yaptığı internet kullanım miktarı 30GB’a geldiğinde kalan Gani Dakika hakları sonlanıyor.

Dakikalar bittiğinde yeni dakika alınabilecek mi?

Gani Dakikaları bittiğinde yeni Gani Dakika almasını sağlayan çözümlerimiz bulunuyor. Abone tarifesindeki içeriğin aynısını tekrar doldurabilir ya da herhangi bir paket almak istemezse 5 liraya 1 hafta geçerli 100 Gani Dakikalı cep sigorta sistemini kullanabilir. Bunun dışında istediği internet ya da konuşma paketini tarifesinin üzerine ek satın alabilir.

Dakikaların tamamının veri olarak kullanılması mümkün mü yoksa bunun bir limiti var mı?

Müşterilerimiz Gani Dakikalarının tamamını veri olarak ya da tamamını arama yapmak için kullanabilir. Bir sınır bulunmuyor. Burada kullanım kontrolünü müşteriye bırakıyoruz.

Bunun üzerine bazı yorumlar yapmakta fayda görüyorum. TKNLJ formatında sizlerle paylaşayım:

Exit mobile version