Vodafone toplantısından minik notlar

vodafoneVodafone’un yeni CEO’su ile gerçekleştirdiği toplantıdan minik notları sizlerle TKNLJ stilinde paylaşmak istiyorum:

  • Gökhan Öğüt ile önceki CEO arasında ciddi üslup farkları var: Öğüt, gazetecilerin arasına karışan, onlarla sohbet edebilen, daha sıcak bir yapı kuruyor. Bence olması gereken buna yakın bir şey…
  • Vodafone prensip olarak daha açık iletişime geçmek istiyor. Ancak eldeki veri paylaşımı adına daha ciddi adımlar atılabilmesi lazım. “Verilemeyen veri” tamlaması kendi içinde oksimoron bir yapı taşıyor. Türkiye’deki tüm telekomünikasyon firmaları öyle ya da böyle borsaya ve halkın denetimine açık. Bu firmaların verilerini açıklamaktan imtina etmesi, “veriler kötü olduğu için açıklamıyorlar” tezinin kuvvetlenmesinden öte bir işe yaramıyor.
  • Vodafone, mucize terimini ön plana çıkaran iletişim ve reklamlar dizisi hazırlıyor. Reklamlarında Beethoven’in 9. senfonisinin üstüne Türkçe sözler yazmışlar. Acaba ülkenin her yanındaki son kullanıcı için akılda kalıcı olur mu? umarım olur çünkü verdikleri mesajlar yatırımın tam karşılığını anlatıyor: Toprağını eken çiftçinin M2M ile yaptıkları, evindeki çocuğunu görüntülü görüşmeyle kontrol eden anne…
  • Şu anda şirket yatırım rakamlarının son derece artacağını dile getiriyor. Bu yatırımların yıllara göre nasıl dağılacağını detaylandıramasalar bile mesaj olarak çok kuvvetli.
  • Vodafone iletişimini “büyük firma” kelimeleriyle yan yana getirme stratejisi çizmiş. Artan abone sayısı, abone artış hızı ve cironun getirileri; Vodafone Türkiye’nin Avrupa’nın büyük operatörlerinden biri iletişimini kullanmasını sağlamış. Bunu da Gökhan Öğüt üstüne basa basa vurguladı.
  • Ben olsam toplantı günü KP plakalı birçok Vodafone yöneticisi BMW’sinin kapının önüne parketmesini engellerdim. İçeri giren gazetecilerin tamamına yakını müstehzi bir gülüşle konuyu masaya yatırdı. Hatta bu kadar BMW ile “sürdürülebilirlik”, gazeteciler arasında esprili bir dille tartışmaya açıldı. (zenginin malı züğürdün esprili konuşma konusu olurmuş)
  • Vodafone’un “biz 14 ülkede 4G altyapısı kurduk, biz hazırız ama gerek altyapı gerekse cihaz sayısı bakımından Türkiye hazır değil” yaklaşımı çok doğru ve cesurca bir yaklaşım. Bu iletişim için yönetim takımını kutluyorum.
  • Toplantıdaki genel soru cevap bölümünde herkesin içinde sorabileceğim tek soru mevcut karın genel yatırımı kapatıp kapatamayacağı oldu… Bunun için yönetim takımı merkez ile anlaştıkları planın iki sene önünde olduklarını söylediler. Bize hesap vermek durumunda değil tabii ki Vodafone. Bu anlamda bunu duymak bize yeter.
  • Şirketin yaş ortalaması 33 olarak açıklandı. Genç bir şirket, güzel bir veri…