Vodafone’un söyleyebildikleri ve söyleyemedikleri

Vodafone’un söyleyebildikleri ve söyleyemedikleri

vodafone_hasan_suel_frekans_gelmezse_darbogaz_olur_h539961_8a5abCumhuriyet gazetesinden sevgili Şehriban Kıraç Vodafone’dan Hasan Süel ile gündemdeki konuları konuşmuş. Söylenenlerden ana başlıklar ve bunlara yorumlarımı sizlerle klasik TKNLJ formatında paylaşıyorum…

 • 4.5G sadece frekans vermekle olmuyor. 4.5G’nin bir yol haritasının olması gerekir. 4.5G’nin başarılı bir şekilde hayat bulması için gerekli reçete olması şart. Önemli reçetelerden bir tanesi baz istasyonu. (Bu noktada Süel’in söyledikleri doğru ama eksik. Süel baz istasyonu sayısının önemli olduğunu vurguluyor. Eğer 3G’den bahsediyor olsaydık doğru olabilirdi bu söyledikleri. Ama şimdi hızın ön plana çıktığı 4G’yi tartışıyoruz. Yani frekans baz istasyonuna göre daha önemli. Çünkü daha çok frekans almış şirketlerin tek baz istasyonundan daha çok hizmet vermesi de söz konusu olabilir)
 • Bizim baz istasyonlarını makul fiyatlarla ve baz istasyonu kurma serbestliğimizi sağlayacak kanuni düzenlemeye ihtiyacımız var. Geçen 7 sene içerisinde hâlâ bu yapılmadı ve günden güne bizi belediyelerle karşı karşıya bıraktılar. Gri alanda faaliyet göstermeyi sağlayan baz istasyonlarının kira bedellerinin arttığı, zaman zaman belediyelerin taleplerinin yerine getirmediğimiz için baz istasyonlarının söküldüğü, mühürlendiği bir dünya içerisindeyiz. (Bu sorun her zaman vardı. Evet devlet bu konuda hiçbir adım atmadı. Evet devlet halka baz istsayonlarının zararlı olmadığını anlatacak adımlar atmadı. Vatandaş, belediyeler ve GSM şirketleri karşı karşıya getirildi)
 • Sizin evde internet varsa bu fiber değildir bakırdır. Yüksek kalitedeki hizmetin evlere, binalara, şirketlere ulaşması lazım. 4.5G’nin başarılı, sürdürülebilir olması için aralarındaki bağlantıyı fiberden yapmamız gerekiyor. (Keşke Süel isim vererek anlatsaydı bunu. Zira benim evimde fiber var ve bu bildiğiniz fiber. Türk Telekom genelde mahalle dolabına kadar getirirken Superonline eve kadar fiber getiriyor. Süel doğal olarak hepsini bakır parantezine alarak akıl oyunu yapmış)
 • Türkiye’de 250 bin km fiber var. Ülkede toplam 1.6 milyon tane fiber abonesi var. Geri kalan 12 milyon abone bakır. (BTK’nın 2015 üçüncü çeyrek rakamlarına göre 261 bin kilometre fiberi var. Son çeyrekte bu rakam çok daha fazla arttı. Keşke Süel bilgilerini güncellemiş olsaydı)
 • Bugün 250 bin km olan fiberin 5 sene içerisinde 500 bin km’ye çıkması gerekiyor. Böylelikle Türkiye hem kapasite hem kalite konusunda önemli bir adım atmış olacak. Tahmini maliyeti 26 milyar lira. Sizin sokağınıza A firmasının gelip kazıp fiber döşemesi, B firmasının gelip fiber döşemesi mi yoksa bir tane fiber alt yapı kablosu döşenmiş tüm ihtiyaçları giderebilecek ortak alt yapıyı mı tercih ederdiniz? Fiber tüm operatörlerin ortak giderlerini giderebilecek bir yapı. (Güzel söylüyorsunuz da rakipler bu kadar senedir fiber yaparken keşke bir metre fiber döşemiş bir şirket olsaydı Vodafone. Yumurta kapıya gelince bunları söylemek çok acı)
 • 26 milyar TL büyük, bu kadar kaynak yok. Biz diyoruz ki tüm fiber yatırımcıları birleşsin platform oluştursun. Sadece operatörler değil belediyeler, karayolu, demiryolu isterse bu işten kâr etmeyi düşünen müteahhitler de gelsin. Bu platformun görevi Türkiye’de fiber yatırım yapmak olsun. Geliri de regüle edilmiş fiyatta bu fiberi satmak olsun. Herkes yaptığı yatırım kadar hisse sahibi olsun. Biz bunu öneriyoruz. (Güzel öneriyorlar. Ama bunu bize önermeleri bir şey değiştirmeyecek. Bunu devlete önerdiler mi? Buna olumsuz cevap veren şirketleri afişe ettiler mi?)
 • En yanlış şeyin hâkim konuda hem altyapıya hem perakende hizmetlerine vermenin olduğunu düşünüyoruz. Şu anda sabit telekomünikasyon piyasasında böyle bir durum var. Bunun ayrıştırılması gerekiyor. (Bunu biz hep söylerken Türk Telekom düşmanı gibi algılattırıldık. Doğrusu bu. Ama biz bunları konuşurken bu şirketler arkamızda durmadı. Demeçlerle bizi beslemedi. Bu ülkede rekabet kurumunu göreve çağırırken aksine Türk Telekom tek yapı altında birleşti ve Vodafone gıkını bile çıkarmadı. Şimdi böyle olmasın diye Cumhuriyet’e demeç vererek olmaz)
 • Önümüzdeki 5 yılda 250 bin km’yi hâkim konumun devam ettiği şartlarda sağlayamayız. Şu anda sabit telekomünikasyon piyasasındaki rekabet durumu bir rekabet aksaklığıdır. (Bunun için rekabet kurumuna yaptığı başvuruları oradan gelen cevapları söylemelidir Vodafone… Yakınma işini ben yaparım)
 • Bu konu hadi siz şu masaya geçin kendi aranızda halledin denilecek bir konu değil. Burada ülkenin politika belirlemesi ve şu kadar bütçe ile şunu yapmak istiyorum demesi lazım. İşte gelecek 5 yılda şu kadar fiber istiyorum demesi lazım şu kadar da yatırım bütçesiyle yapılması lazım demesi gerekiyor. (Devlet bunu size söyler. Ama siz o yönermeler gelince döşeme işini yapabilecek misiniz? Devlet mevcut durumu değiştirmeden size hedef verirse fiber döşeyemediğiniz gibi bir de bunun cezasını verirsiniz. Benden söylemesi)
 • Piyasa aksak, rekabet aksak olduğu için bizi şu masaya koyup, 100 kiloluk bir boksörle ringe çıkacaksınız deseler ben çıkmam. Dolayısıyla birinin müdahale edip ordaki adil şartları oluşturması lazım. (Bu şanssız bir örnek olmuş. Rakip 100 kiloysa ringe çıkmam ne demek? Devlet rakibe kilo mu verdirecek yoksa siz 100 kilo oluncaya kadar sizi mi bekleyecek? Yapmayın böyle)
 • Türkiye’de her iki telefondan bir tanesi akıllı. Bu peyderpey aşama aşama gelecek. Su andaki alt yapı 1 Nisan’da’ki lansmanı kaldırabilir ama bunun altı ay sonrası bir yıl sonrası… Şu kadar görüntüyü indirmek istiyorum bunu indirebilecek mi? Ona izin verecek mi? Genç bir nüfus var büyük oranda data kullanıyor. Hızlı gelişen teknolojiyle yarışan genç bir nüfus var. biz buna 3-4 5 yıla yayan vizyonda bakıyoruz. Trafik sıkışacak. (Bunun için ne yapmak lazım”dı”? Elbette frekans almak. Bunu önceden düşünecekti Vodafone)
 • Karşımızdaki rakip diyor ki yatırım yapmıyorlar. Daha doğru söylemek gerekiyor yaptırmıyorlar. (Ne yapıyorlar da yaptırmıyorlar bunu açıklasanıza biz kamuoyuna)
 • Ulaştırma Bakanı farkında. Ama ortada somut alınmış karar yok. (Bakan sadece konuşsun)

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş