Yandex’in kullanımı hepi topu yüzde bir arttı

Madem bizim pazarımız için milyonlarca dolar vermeye hazır, madem gelirinin büyük bir kısmını bu alana aktarmak istiyor o zaman Yandex’in burada ne zamandır ne kadar kullanıldığını söylemek de gerekiyor. Büyük gazete ve gazeteciler nedense işin o tarafına hiç girmediler.

Ben işe gayet tutarlı br ölçme mekanizması sunan Stat Counter ile girdim. Bu sistem üsündesosyal medyadan tarayıcı kullanımına, arama motorundan mobil işletim sistemlerine kadar her şeyi görmek mümkün. Bütün dünya buradan veri alıyor.

Lafı çok uzatmadan, Fenerbahçe sponsorluğu ile patlama yaptığı söylenen Yandex tarayıcısı kullanımına bakalım:

StatCounter-browser-TR-daily-20130101-20150912

Bu iki buçuk yıllık tarayıcı kullanım rakamları. 1 Ocak 2013 ile başlıyor. En üstte hoplaya zıplaya artan Chrome kullanımıYüzde 50’lerden başlayıp yüzde 80’lere kadar gidiyor. İkincisi düşmekte olan Internet Explorer… Yakında yüzde 10 trendinin altına düşecek gibi duruyor. Üçüncü sırada ise Firefox var. Hiç umut vermeyen bu tarayıcı yatay gibi görünen aslında düşmekte olan bir trend çiziyor. Ve dördüncü sırada üç büyüklerin tarayıcısı Yandex geliyor. İki sene önce yüzde 1’in altında bir yerden başladığı yolculuğunu Son bir aya baktığımızda yüzde 2,5 beviyesine kadar getirmiş. Son bir aydaki büyük Fenerbahçe reklam, tanıtım ve hareketiyle yüzde 3,3 yapmış yani neredeyse yüzde bir artırmış. Ama hepsi o. Yani 600 bin Fenerbahçeli… Milyonlarca dolar… Göğüs reklamı…

Stat Counter öyle diyor bize…

Peki arama motorunda durum ne?

StatCounter-search_engine-TR-yearly-2013-2015

Tepedeki ince kırmızı çizgi Google… Ortaya belki not almak istersiniz diye boşluk bırakmadım. Evet arama motoru pazarındaki durum bu. Arama motoru pazarında yandex açık ara farka ikinci. Rakibi Bing’i ezmiş durumda. Yüzde 0,77 oranında kullanılan Bing’de 7 kat daha yukarıda, yüzde 5,8 kullanıldığı olmuş.

Ağustos başında yüzde 4,8 kullanılırken bugünlere gelindiğinde arada 5,8’leri görmüş ama son birkaz günde yine 5,7 seviyesine inmiş. Yni öyle yüzde 10 bandını görecekmiş gibi durmuyor. Milliyet gibi gazetelerde “istese var ya Beşiktaşlı taraftarlar da acayip para kazandırır kulübüne” gazlı iletişimini kullansalar da durum ortada.

Yüzde 93 küsür ile yüzde 5 küsürün çatışmasında Google ne kadar para kaybeder bilmiyorum ama yüzde birlik bir kıpırdanma yaratmak için Fenerbahçe’ye 40 milyon dolar veren Yandex’in Türkiye’de medyaya beş kuruş reklam yatırımı yapmayan Google ile kafa kafaya gelmesi için muhtemelen üç büyükleri Barselona yapacak kadar para akıtması lazım…

Veriler Yandex’e haksızlık olmasın diye Desktop cihazlar üstünden yapılan aramalar bazında derlenmiştir. İşin içine mobil, tablet ve oyun konsolu aramaları eklendiğinde Yandex arama oranları yüzde 3’ün altına düşmektedir.

Bu arada bu rakamların yanlış olduğunu ileri sürenler, dertlerini birçok kaynağın alıntı yaptığı Stat Counter’a aktarabilirler…