Site icon T K N L J

“Yaşasın Türk girişimleri Silikon Vadisi’ne gidiyor” demeli miyiz?

Dünya gazetesinin bugünkü manşeti Silikon Vadisi’ne gitmiş olan Türk girişimciler. Gazetenin haber tonu ve olayı başlığa çekmesi, onların bunu çok beğendiğini gösteriyor.

Peki beğenmeli miyiz bunu? Yani Silikon Vadisi’nde Türk girişimcilerin olması, gerçekten de bizim zil takıp oynamamızı gerektiren bir şey midir? Haydi bunu TKNLJ’nin tez ve antitez formatında tartışalım:

TEZ:

Silikon Vadisi yeni iş fikri çıkarmak isteyenler için mükemmel bir ortam. Dünyanın en iyi bölgesi ve olmazsa olmazı. Eğer bir girişiminiz varsa gerek para bulmak gerekse bunu zeki insanlarla geliştirmek için dünyada gidebileceğiniz o alarda ikinci bir bölge yok. Türk şirketlerin orada olması bize gurur vermeli çünkü öyle bir yetiştirmişiz ki bu kişileri orada kendilerine yer bulabiliyorlar. Mesela Pakistanlılar gidebiliyor mu? Kamboçyalılar? Hayır. Ama biz oradayız işte. Hem oradayız hem de oradan yeni yatırımlar bulabiliyoruz.

ANTİTEZ:

Girişimler Silikon Vadisi’ne gidiyor. Bu ülkede kalmıyor. Şirketler orada kuruluyor. Bu ülkede vergi verilmiyor. Oraya gidenler biz hamdık piştik şimdi Türkiye’ye katkı verelim demiyorlar. Yolunu bulan orada kendi geleceğini çiziyor. Biz onlara burada kalacak motivasyonu, oraya gitmeden bulabileceği imkanları veremiyor olmalıyız ki buradan gidiyorlar.

SENTEZ:

Bizim girişimci çıkarmamıza ihtiyacımız var. Bizim ülkece bu gibi insanların doğru yer ve zamanda kendini büyütmesine ihtiyacımız var. Ama bizim onları başka ülkelerde vergi verir konumdan çıkarıp Türkiye’de iş ve istihdam yaratır hale getirmemiz gerekiyor. Hatta her şeyin millisini yapan biz; Bu girişimcileri milli sermaye ile beslemezsek elden kaçıracağız. Çok net bu.

Bizim bugünden itibaren yaşasın br girişim daha burada iş yapmadan ABD’ye gitmiş sevinç nidalarını bir kenara bırakıp bu işin Türkiye’de yapılması için hangi adımların atılması gerektiğine karar vermemiz lazım. Sadece İTÜ ve ODTÜ içindeki teknokentlerle olacak iş değil bu.

Exit mobile version