Yatçaz kalkçaz yatçaz kalkçaz hoop 4G

Başlıkta yazdığma bakmayın. Çok 4G taraftarı bir teknolojisever değilim. Hatta bugünün dar bakış açısına katılıyor, şu andaki cep telefonları ve mobil tabletlere mevcut HSDPA+ hızlarının yetip artacağını düşünüyorum. 100 megabite varan hızların telefonlar için gerekli olmadığı savının “şimdilik” kaydıyla arkasındayım.

Bunu düşünen tek ben değilim. GSM operatörleri de böyle düşünüyor. Gazetelere verdikleri demeçler çok açık: Turkcell şebeke operasyonlarından sorumlu genel müdür yardımcısı Bülent Elönü “4G teknolojisinin kullanımı, 4G’yi destekleyen cihaz sayılarının artması ile yaygınlaşabilecek.” diyor. Avea teknolojiden sorumlu genel yüdür yardımcısı Coşkun Şahin de LTE’ye uygun cihazların henüz yaygınlaşmadığını kaydederek “LTE kullanılan ülkelerde işletmecilere tahsis edilen frekans bandı ülkemizde halihazırda TV yayınları için kullanılıyor. Bu bandın uygun hale 10 milyon akıllı telefon Nielsen’in raporuna göre Türkiye akıllı telefon kullanımında seçil miş 10 ülke sıralamasında sondan ikinci. Türkiye’de 67 milyon cep telefonu abonesinden sadece 10 milyonu akıllı telefona sahip.” diyor. Vodafone İcra Kurulu Başkanı Yardımcısı Hasan Süel “4G için önemli bir ön şart var, bu da fiber transmisyon altyapısının oluşması. Önerimiz ülkedeki hali hazırdaki fiber altyapının tüm operatörlerin eşit rekabet koşullarım sağlayacak şekilde erişime açılabilmesidir” diyor.

Bu fikirlere baktığımızda ortaya çıkan ortak kanı cihaz eksikliği gibi GSM operatörlerinin dışındaki sebepler gibi gösterilmeye çalışılsa da olayın aslı çok basit: Çok pahalı bir şeyden bahsediyoruz. Ankara’nın sözde “ülkeye iyilik yapması için ağırdan alması” yüzünden 3G’yi açlıktan kırılan birçok Afrika ülkesinden sonra gördük. Bakanlığımız bakın bu sayede her ürünü ucuza aldık dese de bizim 3G dünyasına ürün çıkaramamış olmamız aslında teknoloji dünyasında bizim bilgi birikimimiz ve teknolog nüfusumuza bakacak olursanız çok büyük bir ayıp.

İşte bu noktada Ulaştırma Bakanlığı ve GSM operatörlerimize açık çağrı yapıyorum: Bu ülkede 4G yaygın lisansı verilmesin. Ama aynı bazılarımızın dudak büktüğü ama aslında bizi çok yakın bir tarihte toprağa gömecek Azerbaycan’ın yaptığı gibi yapalım: Çok küçük kullanım bölgeleri seçelim. Elinde 4G telefonu olan halkımız buraya gelerek internete 4G üstünden girsin. Hem vatandaş bu hızlarla çalışmak ne demek görsün hem de GSM operatörlerimiz buradan tecrübe ve bilgi birikimi edinsin, böylece gelecekteki büyük hızlar dünyasına hazırlansın.

Bunun için zibilyar dolarlar istememize almamıza lisans paralı vermemize, büyük baz yatırımları yapmamıza da gerek yok. Birkaç baz istasyonu ve birkaç iyi insanın imzası, iyi niyeti… Hepsi bu.

Başta Binali Yıldırım, Tayfun Acarer ve GSM operatörlerinin ilgili genel müdür yardımcıları olmak üzere tüm aklı çalışan insanları bu konuyu düşünmeye davet ediyorum.

Exit mobile version