Yemek Sepeti’nden neden çıkıyorlar?

Yemeksepeti_CEO_Nevzat+Aydin.Yemek Sepeti benim ilk çıktığı andan beri kullandığım, destek verdiğim iyi bir girişimdi. Yalan yok kimi zaman sırf bir Türk girişimi olduğu için bazı küçük aksaklıkları görmezden gelerek destek verdiğimiz bir alan oldu orası. Sonra yatırım sermayesi aldı çok mutlu olduk. Sonra yabancı ortaklara satıldı daha da çok mutlu olduk. Sahibinin gazetelere verdiği çalışanlara dünya kadar para dağıtması filan hep haber olurken ben ana iştigal alanında yapması gereken güzellikleri bekledim. Ama böyle olmadı.

Bugün evden çıkıp dışarıda yemek yerken restoran sahibiyle Yemek Sepeti konusunda konuştum. noktasına virgülüne dokunmadan orada konuştuklarımızı, Yemek Sepeti’nin neden ve nasıl bozulduğunu size anlatmak istedim.

  • Restoran sahipleri bu sisteme beher alışveriş üstünden yüzde 10 ila 15 arası komisyon veriyorlar
  • Restoran sahibi “her işi biz yapıyoruz ama yine de onlara verdiğimiz para için üzülmüyoruz” konusunu özellikle vurguluyor
  • Anck restoran sahibi Yemek Sepeti’nin artık alışverişler üstünden değil ay başlarında 2-3 bin liralar mertebesinde nakit para istiyor olmasında içerlemiş. “Neden böyle bir şey yapalım ki” sorusunu kafalarından atamıyorlar.
  • Yemek Sepeti’nde restoranlar, aslında bizim bildiğimiz en güzel küçük esnaf sepet içindeki büyük zincir mağazalar karşısında eziliyorlar. Onlar kahraman bakkal ve süper marketlere karşı eziliyorlar. Çünkü Yemek Sepeti o bütçesi olan kuruluşları bar bar bağırıyor. Ana sayfasına girin bakın. Hamburgerciler, pizzacıların sepeti olmuş durumda bu ortam…
  • Restoran sahibi milliyetçi bir yaklaşımla şunları söylüyor: “Eskiden Türk girişimi olduğu için sonsuz desteğimiz vardı ve verdiğimiz paradan keyif alıyorduk. Şimdi yabancı bir firma oldular ve onlara para kazandırmak eskisi kadar keyifli değil…”
  • Restorn sahibi çok cahil restorancıların olduğunu kendisinin ticaret odasında etkin bir yapıda olduğunu ve özellikle yine yabancılar tarafından satın alınmış yemek kartı şirketleri ve yemek sepeti gibi kurumlara karşı harekete geçmek için adımlar attıklarını dile getiriyor.

Yemek Sepeti piyasada tek olmasının karanlık gücünü çok iyi kullanıyor. Kimse bunu yadsıyamaz. Ben ne kadar büyük umutlarla destek verdiğim bu kuruluşun büyük restoran zincirlerine laf ettirmeyen, niye geç geldi diye sorduğumda lafı büyük restoranlar lehine kıvıran yemek sepeti çağrı merkezine de içerliyorum açıkçası.

Günlük düzenli olarak dışarıdan yemek söyleyen, hatta bazı günler iki öğün oradan yiyen biri olarak ben de bir şeylerin ters gittiğinin kesinlikle farkındayım. Sürekli bir şeyler ısmarladığım restoranların oradan kaybolduğunu izlemleyebiliyorum. Ama syısal olarak dökebilyecek yeteneğe sahip değilim…

Yemek Sepeti benim için eskiden olduğu şey değil. Belli ki “bazı” restoranlar için de öyle…