Youtube’u yanlış kapatanlar cezasını çeksin

youtubeAnayasa Mahkemesi, Twitter için söylemişti, kimse anlamamıştı. Şimdi bizim dediğimizi bir kez daha söyledi ve Twitter’ın ardından Youtube da açılsın dedi. AYM, ihlalin ortadan kaldırılması için kararı. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) ve Ulaştırma. Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na gönderdi. Yüksek Mahkeme’nin ihlal karan doğrultusunda Youtube‘un erişime açılması bekleniyor.

Şimdi hep beraber bakalım kaç günde AYM’den TİB’e gidebilecek o karar ve kaç günde hayata geçirilecek. Hep birlikte göreceğiz.

AYM Genel Kurulu 2’ye karşı 14 oyla Youtube‘a erişim engelini ifade özgürlüğünün ihlali saydı. Yani hadi be az daha bizim dediğimiz gibi oluyordu gibi bir durum da söz konusu değil. Karardaki, “Youtube‘un sınırlan belirsiz bir yasaklama kararı ile engellenmesin, demokratik toplumların en temel değerlerinden biri olan ifade özgürlüğüne ağır bir müdahale oluşturduğu açıktır” cümlesi bu ülkenin ayıbı olsun.

Şimdi size soruyorum: Bu kadar açık bir şekilde yapılan yanlış, bu yanlışın AYM’de bu kadar net bir biçimde dile getirilmesi… Bugün benim Youtube’a bağlanmak için harcadığım para, Youtube’dan video gösterimiyle kazanabileceğim para, orada takipçi haline getirebileceğim insanları elimden kaçırma… Ben küçük bir kullanıcıyım ya büyükler ne olacak? Bunların zararlarını kim tazmin edecek?

Veya bu tip kayıpları yaşamak bizim fıtratımızda var deyip geçecek miyiz?