Zamana damga vurma dönemi

Dijital ortamdaki işlemlerin gerçekleştirilme zamanına ilişkin değiştirilemez kanıt niteliğindeki zaman damgası, hukuki süreçlerde yetkili mercilere sunulan ve yasal geçerli bir kanıt olma özelliği taşıyor. Zaman damgası, elektronik ortamda yapılan işlemlerle ilgili oluşabilecek hukuki süreçlerde yetkili mercilere sunulabilecek ve kabul görecek kanıt niteliğindeki en önemli araçlardan biri.

İstediğin sisteme entegre et, hemen kullanmaya başla

E-GÜVEN Elektronik Bilgi Güvenliği A.Ş. tarafından sunulan zaman damgası www.e-guven.com web sitesinden ihtiyaca yönelik damga adedine göre küçük, orta, büyük ve kurumsal paketler halinde sunuluyor. Satın alınan paketler hemen aktif hale getirilerek kullanıma başlanabiliyor.İlgili servise web sitesi üzerinden kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılabiliyor ve zaman damgası paketleri profesyonelce takip edilebiliyor. Otomatize edilen zaman damgası sistemi sayesinde paket aşımı ya da yetersiz paket sebebiyle sistem kesintileri yaşanmıyor. Servis uyarıları ile kurum adına gerekli takipler yapılıyor. Zaman damgası kullanılmak istenilen sisteme kolayca entegre edilebiliyor.

Kamuda ve özel sektörde kullanılıyor

Zaman damgasının kullanıldığı alanların başında e-imza ve e-imzalı çözümler, e-devlet, e-ticaret, e-fatura, e-defter, e-arşiv, Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) gibi uygulamalar geliyor. E-GUVEN zaman damgasının yanı sıra, E-GÜVEN tarafından geliştirilen Tasdix, Pikzum, Zumizum KVK gibi günlük hayatı kolaylaştıran yenilikçi çözümlerde de zaman damgasından yararlanılıyor.

Eserleri çalınmaya, kopyalanmaya karşı tek tıkla koruyor

5070 Sayılı Elektronik İmza Kanunu kapsamında fikri mülkiyet haklarını koruma altına alan Tasdix, zaman damgası kullanılan yenilikçi bir uygulama. Uygulama, bilgisayar ortamındaki verilerin elektronik olarak damgalandığı zamanı ve o tarihten itibaren üzerinde hiçbir değişiklik yapılmadığını güvence altına alıyor. 15 bini aşkın kullanıcısı olan ve bugüne kadar 50 bin eseri koruma altına alan Tasdix, dijital çağdaki yaratıcı çalışmaların başka kişiler tarafından çalınmasını, kopyalanmasını veya izinsiz kullanılmasını engelliyor. Hukuki geçerliliği sayesinde her türlü eserin koruma altına alınmasına olanak sağlayan uygulama, üretime ve markalaşmaya da önemli katkılar sunuyor.

Mobilde yasal geçerli delil oluşturmak mümkün

E-GÜVEN’in hizmete sunduğu ve zaman damgası kullanılan diğer bir uygulama, Pikzum. Bu uygulama, mobil cihazlar üzerinde çekilen fotoğraflara konum bilgisi ve zaman damgası ekleyerek hukuki delil niteliği oluşturulmasını sağlıyor. Uygulama, iOS ve Android marketlerden ücretsiz indirilebiliyor. Hukuki olarak geçerli delil oluşturma fırsatı veren uygulama, yaşanan sorunların hızlı ve kolay şekilde çözüme kavuşturulmasını sağlıyor. Uygulamayla çekilen fotoğraflar, Whatsapp, SMS veya e-posta ile istenilen kurum veya kişiler ile paylaşılabiliyor.

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında geliştirildi

Zumizum KVK mobil uygulaması ise zaman damgası kullanılan uygulamalar arasında. Saha ekiplerinin mobil cihazlarıyla fotoğraflarını çektikleri müşteri belgelerine zaman damgası ve konum bilgisi ekleyen Zumizum KVK, bilgilerin kolay bir şekilde ilgili kurumun ERP programına iletilmesini imkân veriyor. Bireylere veya kurumlara ait gizli belgelerin saha ekibinin mobil cihazlarında kayıtlı olarak kalmasına veya saklanmasına izin vermeyen Zumizum KVK, bu özelliği sayesinde bilgilerin korunmasını sağlıyor. Üstelik Kişisel Verilerin Gizliliği Kanunu’na uyumlu ek bir saha cihazına gerek kalmıyor.

Ar-Ge ekibinden hukuki geçerliliği olan üç yenilikçi proje

Nitelikli elektronik sertifika ve zaman damgası hizmet sağlayıcısı olarak hizmet veren E-GÜVEN Elektronik Bilgi Güvenliği A.Ş. Genel Müdürü Can Orhun, zaman damgasının kullanımına ilişkin şunları söyledi: “İş süreçlerinin dijital ortamlara taşınmasıyla bireysel ve kurumsal tarafta zaman damgası kullanımı daha da yaygınlaştı. Yasal açıdan üzerinde tarih ve saat bulunma zorunluluğu olan elektronik belge kullanımı zaman damgasını kritik bir noktaya taşıdı. Zaman damgası, yasal hakların korunması konusunda yenilikçi bir çözüm olarak hayatımızı kolaylaştırıyor. Ar-Ge ekibimizin uzun soluklu çalışmalarıyla zaman damgasının kullanıldığı Tasdix, Pikzum ve Zumizum KVK isimli üç yenilikçi proje geliştirdik. Her üç projenin de gündelik hayatta bir soruna çare olmasına, fayda sağlamasına hassasiyet gösterdik. Faaliyet gösterdiğimiz alanlarda yenilikçi çözümler geliştirmeye, sektöre fikri liderlik konumumuz güçlendirmeye devam edeceğiz.”