Bunlar Türk Telekom’un bülteniyle öne çıkarmak istedikleri… Bir de burada çok dile getirilmeyenleri çıkaralım.849 mlyon Türk Telekom son zamanlarda en çok borçlarından söz ettiriyor. Türk Telekom, 5 yılı aşkın bir süre içinde 20 milyar 219 milyon TL borç ödemesi yapmak zorunda. Gelecek üç ay içinde 986 milyon lirası ödenmek zorunda. Her ne kadar Türk Telekom borçların dolar kısmını azalttığını söylese de borcunun kompozisyonuna baktığımızda karşımıza şunlar çıkıyor:

  • 849 milyon TL
  • 2.5 milyar Dolar
  • 769 milyon Euro

Doany bunda sorun yok diyor. Açık pozisyonları düşürdüklerini, mevcut borçluluğun diğer ülke telekom şirketlerinden çok daha fazla olmadığını dile getiriyor. Umarım o ülkelerde olmayan ve bizde kendini giderek daha çok hissettiren kriz bu şirket ve telekomünikasyon dünyamıza sorun çıkarmaz.

Satış gelirlerinde ciddi bir artış var. Ama bence en büyük başarı karlılıkta sağlanmış durumda. Geçen senenin toplam karının neredeyse üçte biri bu sene bu çeyrekte elde edilmiş.

Türk Telekom’un gelir artışlarındaki en büyük kalem mobilden gelmiş. Abone artışıyla da bu bir sürpriz sayılmamalı. Ancak ikinci sıra bizi her çeyrek olduğu gibi şaşırtıyor. Gelir kalemlerinin artışının ikinci sırasında Yaklaşık 150 milyon lirayla “inşaat gelirleri düzeltmesi” var. Geçen çeyreğe kıyasla 357 milyon liralık artışın neredeyse yarısının şirketin tanımında olmayan inşaattan gelmesi bizi yine çok şaşırttı. 2015 yılından bu yana inşaat gelirleri düzeltmesinden şirket 4 milyar 784 milyon TL gelir yazmış.

Geçen seneyi 1,3 milyar net zararla kapatan Türk Telekom bu sene 800 milyon TL’ye yakın gelir elde etmiş durumda. Ancak geçen seneki zararın çok büyük bir kısmı 3. çeyrekten geldi. Bu sene böylesi bir zararın yaşanması beklenmiyor.