Bu Mudur Teknoloji?

Teknoloji severler geçtiğimiz hafta boyunca Las Vegas’ta gerçekleştirilen CES fuarına kilitlenmiş durumdaydı. Her gün başka bir teknolojik cihaz ortaya çıkıyor, her gün haberlerde Nevada eyaletindeki bu kumar başkentinden bahsediliyordu. Bununla alakalı bir teknoloji sitesi olarak hiçbir derdimiz yok. Ya da olmalı mı?

Teknolojik cihazlar yerine tek bir model üzerine odaklanılmış durumdaydı: tablet bilgisayarlar. Windows ME zamanından beri aslında hayatımızda olan bu tablet bilgisayarlar birden bire ruhumuzu ele geçirdi. Kullanıcılar iPad’lerini almış, ikinci seçeneğin ne olacağını tartışıyorlar (muhtemelen iPad 2’ye karar verecekler). Bu mudur yani teknoloji?

“E budur tabi daha ne olsun” diyenler çıkacaktır elbette. Ancak bu konuya hasbelkader hayatını vermiş birisi olarak söyleyebilirim ki bu kadar Hype’ı hakedecek kadar önemli bir teknoloji değil. Adım adım ele alırsak neden böyle düşündüğümü daha iyi anlatabilirim.

Cep telefonu ekranından film seyretmek çok aptalca evet, biraz daha büyük bir ekrandan bunları gerçekleştirmek daha kolay olabilir. Ancak ne olursunuz hayatınızı düşünün. Günde kaç saatiniz yolda geçiyor, bunun kaç saatini elinizde 10 inçlik bir cihazla geçirebilirsiniz? Cep telefonundan yüksek sesle müzik dinlerken bile arabaların altında kalma tehlikesi atlatanlar bunu özellikle düşünsün. Youtube seyretmek isteyenlere gelince, bu insanların kesinlikle yolda yürürken bağlantının nasıl olduğunu hatırlayın. Facebook sayfasının mobil tarafı bile açılırken ne kadar bekliyorsunuz? Açıkçası 4G teknolojisi gelmeden bu cihazların yaygın olarak kullanılması mümkün görünmüyor.

Uygulamalara gelince, bu cihazlara çok güzel uygulamaların olduğu doğru, ama kabul edin, pek az kişi bu kadar uygulamalara hakim. iPhone kullanan kişiler uygulamalarını açıp baksın, kaç tanesi gerçekten hayatlarında kullanacakları uygulama, kaç tanesi bir partide hava atmak için kullanılacak ve daha sonra 32 GB lık hafızanın içerisinde unutulacak yazılımlar?

Ha alınmaması mı gerekir? Sahip olduğunuz parayla doğru orantılı bir durum. Yeteri kadar paranız varsa Shake Weight de alabilirsiniz, ama bu sizi daha erkeksi göstermez.

[youtube]xbsSeVr5NSI[/youtube]

Şunu kabul edelim, bizler teknoloji istemiyoruz, bununla ilgilenmiyoruz. Bizler sadece daha parlak ve

a- toplantılarda sunum yaparken hava atabileceğimiz

b- arkadaşlarımıza hava atabileceğimiz

c- yenisi çıkınca eskisini atabileceğimiz

bir şey istiyoruz. İyi ki istiyoruz. Daha önce yazdığımız haberlere bakın, tablet pazarının ne kadar büyüyeceğini anlayacaksınız.

Birbirimizi kandırmayalım; tablet şehirli çobanın kavalıdır.