Dolar 5 TL olsa bilişimde neler değişir?

Dolar 5 TL olsa bilişimde neler değişir?

Peki ne yapmalıyız bunlara karşı? İşte bu noktada yapacaklarımız daha başka bir bilişim dünyasına sahip olmamızı sağlayabilir:

Çok para verdiğimiz büyük uygulamaları artık açık kaynak kodlu olarak Türkiye içinde üretmeye başlayabiliriz. Hatta başlamalıyız.

Kendi telefon ve bilgisayarımızı cidden yapmaya başlamalıyız. Öyle Çin’de yaptırıp kendimiz yapmış gibi göstererek değil. Adam gibi şeylere girmeliyiz artık. Bu apaçık ortada.

Doların artmasıyla Türkiye’de işgücü ciddi biçimde ucuza gelmeye başladı. Artık ülkemizin yazılım gücünü yurt dışına açabilir, oradan fiyat temelli büyüklü küçüklü projeler alabiliriz. Böylece başta fiyat avantajı olmak üzere kendimizi dünyaya tanıtıp ciddi döviz aktarımı sağlayabiliriz.

Ankara’da kamuya bilişim alımı yapan bürokratların yanında fink atan lobicilerden kurtulup kendi öz kaynaklarımıza dönüp açık kaynak koduyla üniversite iş dünyası ve üniversite kamu ilişkilerini kuvvetlendirip yeni yazılım projeleri geliştirmeliyiz. Bunun tersini iddia edip gazetelerin tepesine vurmaya çalışan adamlara değil, açık kaynak koduyla ülkenin kurtulacağını söyleyen gazetecilere güvenmeliyiz. Sene sonuna kadar 240 milyar dolar borç ödemesi yapacaksak ve kasada 28 milyar dolarımız varsa acaba yapsak mı söylemlerini bir kenara bırakmalıyız artık.

Önceki2 / 2Sonraki

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş